| bombonica22 a întrebat:

Ce este stricnina?

Răspuns Câştigător
| Poinsettia a răspuns:

Este o otrava.
"Stricnina este un alcaloid foarte toxic extras din semințele arborelui tropical Strychnos nux vomica.
Stricnina se prezintă sub forma unor cristale greu solubile în apă, incolore, inodore și cu gust amar. Doza letala este de 60-100 mg la omul adult. Simptomele intoxicației apar de obicei la 60-90 de minute de la ingestie: gust amar în gură, anxietate, jenă respiratorie, hiperreflectivitate, convulsii cu extensia forțată a membrelor, moarte. Perioadele de crize convulsive apar la intervale de 25-30 de minute și durează 3-4 minute; după 3-4 perioade survine de obicei moartea. În caz intoxicație: liniște absolută în mediul intoxicatului! Se administrează diazepam i.v., cloralhidrat sau paraldehidă. La soarece, patrunderea stricninei in sange sau administrarea intravenoasa produce moartea in cateva secunde.

Stricnina se folosește ca rodenticid, iar în terapeutică se utilizează sulfatul de stricnină-tot mai rar, care are efect excitant asupra măduvei spinării prin blocarea receptorilor glicinici și este un analeptic respirator și circulator."

(Sursa: ro.wikipedia.org)

3 răspunsuri:
| dumyStar20 a răspuns:

Stricnina este un alcaloid(alcaloizii sunt substanțe organice heterociclice cu azot, de origine vegetală, cu caracter bazic, rezultate în urma metabolismului secundar al plantelor, care dau reacții caracteristice și au acțiune asupra organismelor animale, de cele mai multe ori de natură toxică.) foarte toxic extras din semințele arborelui tropical Strychnos nux vomica.
Caracteristici:
Stricnina se prezintă sub forma unor cristale greu solubile în apă, incolore, inodore și cu gust amar. Doza letala este de 60-100 mg la omul adult. Simptomele intoxicației apar de obicei la 60-90 de minute de la ingestie: gust amar în gură, anxietate, jenă respiratorie, hiperreflectivitate, convulsii cu extensia forțată a membrelor, moarte. Perioadele de crize convulsive apar la intervale de 25-30 de minute și durează 3-4 minute; după 3-4 perioade survine de obicei moartea. În caz intoxicație: liniște absolută în mediul intoxicatului! Se administrează diazepam i.v., cloralhidrat sau paraldehidă. La soarece, patrunderea stricninei in sange sau administrarea intravenoasa produce moartea in cateva secunde.
Utilizări:
Stricnina se folosește ca rodenticid, iar în terapeutică se utilizează sulfatul de stricnină-tot mai rar, care are efect excitant asupra măduvei spinării prin blocarea receptorilor glicinici și este un analeptic respirator și circulator.

| lumeamea a răspuns:

Stricnina este un alcaloid foarte toxic extras din seminţele arborelui tropical Strychnos nux vomica.

Stricnina se prezintă sub forma unor cristale greu solubile în apă, incolore, inodore şi cu gust amar. Doza letala este de 60-100 mg la omul adult. Simptomele intoxicaţiei apar de obicei la 60-90 de minute de la ingestie: gust amar în gură, anxietate, jenă respiratorie, hiperreflectivitate, convulsii cu extensia forţată a membrelor, moarte. Perioadele de crize convulsive apar la intervale de 25-30 de minute şi durează 3-4 minute; după 3-4 perioade survine de obicei moartea.
Stricnina se foloseşte ca rodenticid, iar în terapeutică se utilizează sulfatul de stricnină-tot mai rar, care are efect excitant asupra măduvei spinării prin blocarea receptorilor glicinici şi este un analeptic respirator şi circulator.

| dani80_6136 a răspuns:

Ceva f toxic nu incerca!