| anonim_4396 a întrebat:

Ce este sunetul?
De exemplu in cuvantul "cea", cate sunete am?
"Ce"si se pune si "a" sau cum?

Răspuns Câştigător
| AlexiaClaudia a răspuns:

2 sunete in cea, grupurile astea ce ci ghe ghi sunt considerate un sunet iar a un sunet separat deci sunt 2 trebuie sa te feresti de grupurile alea cand trebuie sa identifici diftongii, mai ales.

4 răspunsuri:
| 100SweetSmile4you a răspuns:

Sunetele înseamnă ce se aude...Le reprezentăm grafic între două paranteze. Spre exemplu,la cuvântul „cea", scriem [ča], ceea ce înseamnă că acest cuvânt are 3 litere și 2 sunete.
Despre sunete, mai în detaliu, găsești aici:
http://www.limba-romana.net/......erelor/69/

| GabyByrgoan a răspuns:

| UnSimpluGand a răspuns:

Paihse pune.fiecare litera un sunet...dar grupurile de cuvinte.Ce,ci, ghe, ghi.che.chi.se nume un singur sunet.

In cuvantul ea ai 2 sunete a,, a,, si 1,, ce,,

Funda?

| byasocrazy a răspuns:

In cuvantul atent care sunt?