| anonim_4396 a întrebat:

Ce fac plantele si animalele in timpul iernii?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Fa-ti timp si priveste natura din jurul tau, vei descoperi foarte multe lucruri interesante.

104 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iele sunt foarte diferite depinde de ce animal spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneaza

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine hiberneaza iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneazabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hiberneaza animalele si plantele se usca cateva care nu sunt protejate pentru ca daca pui zapada la radacina unui copac ii tine de cald si zapada ii ofera apa multa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantele iarna, ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1)plantele in timpul iernii mor undele, iar altele traiesc sh ele cat pot;
2)animalele in timpul iernii hiberneaza unele iar altele isi gasesc ceva de lucru... A sh as vrea sa mai spun sh ca am citit cartea geogravarza si nu e mai varza decat persoana care a zis asta de GEOGRAFIE...de la maria

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata animalelor in timpul iernii
In zonele unde vare e cald si iarna e frig animalele si pasarile se adapteaza in moduri diferite.
Hiberneaza: broastele, liliacul.Se retrag in gropile din sol, sub pietre, in scorburi, in pesteri.
Animalele nu se mai hranesc, iar ritmul biologic incetineste.
Viata plantelor in timpul iernii
Depinde foarte mult de plante:
-Unele plante isi reduc activitatea pana trece iarna.(unele plante par a se usca).
-Exista totusi plante care trec iarna fara a se schimba ceva important la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele hiberneaza altele isi cauta hrana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantele se ofilesc, iar animalele hiberneza

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantele si animalele in timpul iernii unele hirbeneaza iar altele isi cauta de mancare pe sub zapada!tongue big grinhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fac plantele si animalele in timpul iernii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele dorm si sunt lenese tooooooooooooata iarna

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele hiberneaza iar plantele se ascund pana trece iarna

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habar nu am.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iberneaza unele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele hiberneaza iar altele doar intra an amorteala sunt sigura

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plantele ii timp de iarna par a se usca unele iar animalele hiberneaza unele dar daca te uiti atentafara vei descoperi mult mai multe detalii