| EUgenERATION a întrebat:

Ce facultate să aleg?

Am fost admis la Universitatea Transilvania Brașov (stat), Facultatea de Finanțe - Bănci cu taxă

Sunt înscris și la Universitatea Creștină Dimitrie Cantemir (privat și acreditată) Brașov, aceeași facultate; mai mult ca sigur voi fi și admis.

Cu engleza stau destul de prost.

Ce oferă privatul:
Taxa anuală 2000 lei
Program fix: 08:00-14:00 de luni până vineri
Plata în 3 rate (parcă 500+500+1000)
Practică în bănci, instituții de stat locale
Cursuri prin site-ul propriu gratuite dacă ești studentul lor.
Posibilitatea de continuare în cadrul facultății a masterului (2500 lei pe an)
Reduceri pe RATBv la transport
Bursă de merit după caz sau scutirea de taxă și neacordarea Bursei

Ce oferă statul:
Taxă anuală 2700 lei pe an
Cursuri gratuite pentru a putea deveni și profesor de specialitate (nu mă temtează, dar am optat și pentru asta)
Un program (din ce am auzit) anapoda (îți ocupă toată ziua și seara)
Posibilitatea unei înjumătățiri a taxei sau de scutirea sa dacă înveți bine și îi întreci pe cei de la buget
Parcă niște studenți puțin mai de elită.
Master de 2 ami la 3200 lei pe an
Practică în Bănci, Instituții de stat locale ori INA Scheffler

La privat se pare că în anul 2 o materie de specialitate este în Limba Engleză și eu sunt cam pe lângă cu ea. Nu am orarele de la facultăți acum. Ce să aleg, ce merită cel mai mult? Nu vreau să pierd anii de studiu și banii, nu mă văd învățând engleza la perfecție într-un an! Nenorocul a făcut să nu am medie mai mare, n-au vrut corectorii să-mi dea mai mult de 6 la română deși eu am scris mult și destul de bine (așa mă notam eu cu un 7-8 și atunci cam intram la buget - ultima medie de la buget: 8, 66 și au fost doar 28 locuri); celelalte două note au fost de 9.

Provin din „mediul economic", am terminat un Colegiu Economic secția administrație.

Studenți la vreo favultate, păreri? Nu-s de bani gata, îmi e greu să-mi plătesc facultatea, dar nu vreau să plâng în pumni că am făcut alegerea greșită!

1 răspuns:
| Oanaa09 a răspuns:

Un singur lucru iti spun, si nu vorbesc din auzite, facultatile private nu sunt recunoscute nici in afara tarii si nici in tara( in unele locuri). Daca vei alege facultatea privata vei plange cu siguranta la sfarsit. Te sfatuiesc sa mergi la cea de stat! Succes