| adrianae a întrebat:

Ce fel de opere literare e mai bine sa le aleg pentru a le compara? Daca vreau sa aleg, de exemplu, doua romane atunci ce carti pot alege pentru a analiza o tema asemanatoare intre cele doua opere?

Daca aleg Enigma Otiliei si Ion, atunci pot compara intriga, timpul si spatiul in aceste opere in 1500-1600 de cuvinte? Sau trebuie sa aleg alte romane?

1 răspuns:
| iamprettybored a răspuns:

Pentru ce? Ești la liceu sau facultate? La bac ai de făcut eseu despre o singură operă.
Dacă e pentru ceva separat, atunci da, Enigma Otiliei și Ion chiar merg, și în clasă le-am comparat, fiindcă aparțin amândouă curentului realist.
Nu știu cât înseamnă 150 de rânduri, vreo 5 pagini presupun? E prea mult numai pentru intrigă, timp și spațiu, părerea mea. Dar poți analiza și alte aspecte, de exemplu diferențele și asemănările legate de curent (Enigma Otiliei e realism balzacian, Ion nu), și comparație între personaje, între viziunea autorilor, incipit-final (la ambele opere există o simetrie), narator (la Ion e obiectiv omniscient, la Enigma e omnisciență limitată), etc.