| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de perspectiva narativa apare in genul epic si in genul liric?

2 răspunsuri:
| Emy007 a răspuns:

Perspectiva narativa poate fi subiectiva (se relateaza la pers I) si obiectiva (la pers a III a). Nu conteaza genul operei.

| qqRamona a răspuns:

''Perspectiva narativă'' apare doar la NARAŢIUNE, aşadar gen epic.
Acum depinde de operă. În funcţie de operă natarotul poate fi :
1. Obiectiv, omniscient, omniprezent, heterodiegetic. (nu se implică în acţiune)
2.Subiectiv (când se implică în acţiune, fie ca personaj fie ca povestitor)
Exemple de opere cu narator obiectiv: Alexandru Lăpuşneanu, Ion, Moara cu Noroc etc.
Exemple de opere cu narator subiectiv :Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război, Amintiri din copilărie...etc.
La genul LIRIC, avem ''eul liric'' sau ''eul poetic''. Acesta poate fi :
1.Ascuns în spatele tabloului
2.Subiectiv (se implică în acţiune)
3.Lirismul măştilor (Ex. Luceafărul)
Sper că te-am ajutat. Baftă :*!