| Megaton a întrebat:

Ce este genul epic? Dar genul liric?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

In genul epic sentimentele autorului sunt transmise in mod indirect prin intermediul personajelor. El are actiune, personaje si narator, iar principalul mod de expunere e naratiunea.
Genul liric exprima in mod direct sentimentele autorului prin intermediul eului liric (pronume la persoanele 1 si 2). Se folosesc multe figuri de stil.

| SebylVane1890 a răspuns:

Nu e ca si cum internetul e plin de articole pe tema asta...nubig grin