| GraveDigger91 a întrebat:

Ce grade am daca termin academia de politie? Dau funda

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Depinde de facultatea absolvita! Absolventii facultatii de stiinte juridice si absolventii facultatii de politie de frontiera primesc gradul profesional de subinspector. Absolventii facultatii de pompieri si cei ai facultatii de jandarmi primesc grad de sublocotenent--- vezi in sursa de presa : https://www.ziuaconstanta.ro/......64553.html

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru alessia5158):

Cea cu facultati sunt extra academie de politie. Acestia completeaza anumite functii unice din politiile locale sau judetene: juristi, medici, finantisti etc. Si din academia de politie se iese cu diploma de jurist.
Politistii sunt functionari cu statut special. Pompierii si jandarmii sunt militari.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar cu media de 6.95 nu vei intra niciodata la o academie de oricare ar fi ea.
Daca vrei sa ajungi in vreo academie vreodata, trataeaza scoala cu seriozitate si munceste sa obtii medii peste 9, ca sa ajungi la academie!

| GraveDigger91 explică (pentru Violleta2022):

Nu asta a fost întrebarea...

| Violleta2022 a răspuns (pentru GraveDigger91):

Ce importanta are intrebarea ta, daca oricum nu vei ajunge niciodata la o academie militara, cu media de 6.95?

| GraveDigger91 explică (pentru Violleta2022):

Ce importanță are răspunsul tău dacă nu are legătură cu întrebarea?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Primul grad este de subinspector.

| Inte76 a răspuns:

Subofiter

| Salontanul a răspuns (pentru Inte76):

Subofiterii au scoala militara de politie si se numesc agenti. Din academie se iese ofiter, respectiv subinspector.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Inte76):

In politie nu exista gradul de subofiter. Similar acestuia este cel de agent.