| anonim_4396 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre profilul stiinte sociale?

7 răspunsuri:
| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Buna. Materiile predate la profilul stiinte sociale sunt : istorie, romana, engleza si franceza ( numarul de ore se stabileste in functie de care e limba 1 si limba 2 ) in clasa a noua vei face logica, in a 10 psihologie, in a 11 economie, in a 12 filosofie. Normal ca vei face si geografie matematica ...fizica chimie si biologie ( doar pana a 10 inclusiv ). Ca facultate poti urma :Litere, jurnalism, filosofie, limbi si literaturi straine, comunicare si relatii publice.

| CatalinFTW a răspuns:

Vad ca cineva ti-a raspuns deja. Ce vreau eu sa adaug este faptul ca in orasele mai mari profilul asta e vazut destul de ok, dar la mine in oras e vazut ca cel mai slab profil. Se intra si cu media 3.50, deci daca te duci la stiinte sociale o sa-si bata lumea joc de tine ( in orasul meu, repet ).

| PinkPanther001 a răspuns:

Profilul stiinte sociale se axeaza pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a lXa logica, in a X-a psihologie, in clasa a Xl a economie si in clasa a Xll-a filosofie). Te vei axa si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a Xl-a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 ora de matematica pe saptamana, initial avand 2.
Bacalaureatul : Romana, la o limba straina si materia obtionala de profil, la alegere: Geografie/Istorie apoi Logica/ Psihologie/ Economie/ Filosofie.

Facultăţi spre care poti tinde dupa absolvirea liceului Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Economice Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei.

Materii la clasa de stiinte sociale:
Limba română
Limba modernă 1
Limba modernă 2
Limba latină
Matematică
Fizică
Chimie
Biologie
Istorie
Geografie
Logică şi argumentare / Psihologie /Economie /Sociologie
Filosofie
Studii sociale
Religie
Tehnologia informaţiei şi comunicării – TIC
Educaţie antreprenorială
Educaţie plastică
Educaţie muzicală
Educaţie artistică
Educaţie fizică
Dirigenţie
Discipline opţionale

| alexs99 a răspuns:

La profilul stiinte sociale se pune accent pe romana, istorie, limbile straine si materiile socio-umane(logica, psihologie, sociologie, filosofie). Probele scrise de la bac sunt romana, istorie si la alegere dintre geografie, logica, psihologie, sociologie si filosofie.
O zi buna.

| peperonies a răspuns:

Mergi cu incredere. mcdonaldsul angajaza absolventi anual.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe Sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy