| SaraAldi a întrebat:

Ce imi puteti spune despre profilul de stiinte sociale? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Draghicieladenisa a răspuns:

Hey! Eu sunt la stiinte sociale, in Valcea, la Alexandru Lahovari. Ti-am zis toate astea ca sa vezi cum e la mine in caz ca tu esti din alta oras(ceea ce se prea poate). La stiinte sociale materiile tale de baza sunt: romana, istoria, limbile straine si logica(intr-a 9), psihologia(intr-a 10-a), economia(intra- 11-a) si filozofia(intr-a 12-a). Matematica vei face cel mult 3 ore pe saptamana. Eu intr-a 9-a si a 10-a am avut un optional de mate si faceam 3 ore, dar intr-a 11-a si a 12-a am facut si fac numai 2 ore pe saptamana. Intr-a 9-a si a 10-a vei avea cam aceeasi materie de parcurs ca si cei de la real, dar dintr-a 11-a nu vei mai face: fizica, biologie si chimie, in schimb vei avea muzica si/sau desen pana in clasa a 12-a. Eu am facut intr-a 9-a, a 10-a si a 12-a am facut si fac si desen si muzica, numai intr-a 10-a am avut doar muzica(asta e si in functie de ce optionale va alegeti voi). In clasele a 9-a si a 10-a aveti putine optionale(maxim 3 cred si astea s-ar putea sa va fie puse la "nimereala"; exista prosibilitatea ca profesorii care nu au catedra completa sa va ia clasa etc.; de asta si eu am avut intr-a 9-a si intr-a 10-a un optional aiurea la mate cand noi nici nu vroiam sa auzim de materia asta). Intr-a 11-a si a 12-a o sa aveti cam 6 optionale(de exemplu noi ne-am ales inca o ora de sport ca nu aveam de cat una, o ora de gramatica, de TIC(Tehnologia Informatiei si a Comunicarii-noi nu facem Info- etc). In rest sa stii ca e mult mai lejer fata de alte profile. Pe langa liceu eu am putut sa am si alte activitati extrascolare: teatru, voluntariat etc. Acest profil mie mi se pare o imbinare intre real si uman(de ex cei de la filologie nu mai fac mate deloc, fac latina). Ca venii vorba de latina: o sa faci intr-a 9-a si intr-a 10-a si atat. Teze vei da la istorie, romana, prima limba strina(care presupun ca e engleza) si materia asa numita "socio-umane": logica, psiho, eco, filozofie tongue. Nu stiu ce sa-ti mai zic. Daca mai ai intrebari imi poti lasa un mesaj ceva. Sper ca ti-am fost de ajutor. Mult succes pe viitor! Deny

1 răspuns:
| anonima_2498 a răspuns:

Pai se bayeaya mai mult pe logica, psihologie, sociologie si istorie
bacul il dai din romana, istorie, si la alegereÉpsihologie-logica-sociologie-geografie.
din cls 11 nu mai faci chimie, fizica, biologie si chimie.
Sa alegi profilul asta daca ai vrea sa te faci:psiholog, avocat, prof istori-geogra etclaughing
si eu sunt la stiinte sociale, boboacalaughing