| Kathhy23 a întrebat:

Imi puteti da niste informatii despre profilul stiinte sociale? happy

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Admiterea la aceasta secţie se face prin repartizare computerizată.
Este secţia care oferă o bună pregătire atât în domeniul umanist, cât şi în cel real.
Secţia oferă deschidere spre facultăţi ca Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Administraţie publică, Istoria şi teoria artei ş.a.
Prin disciplinele studiate aici se dezvoltă capacitatea de a percepe şi înţelege fenomenele lumii contemporane, capacitatea de adaptare la ritmurile unei societăţi în rapidă schimbare.
Specificul secţiei stimulează studiul individual şi dorinţa de aprofundare a cunoştinţelor dobândite în timpul orelor de şcoală.
În anul 2004, ultima medie de admitere la această secţie a fost 9, 34.

Ca discipline opţionale aveţi posibilitatea de a alege între:

1. Limba modernă 3 – la alegere între germană şi spaniolă – curs de 4 ani

2. Istoria culturii şi civilizaţiei – curs de 4 ani

3. Istoria Europei

4. Introducere în mass-media

5. Educaţie pentru sănătate

Sursa: http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/s_nat.html

| Kathhy23 explică (pentru MrAngelus):

Ms mult happy

| MrAngelus a răspuns (pentru Kathhy23):

Npc, sunt aici sa ajutwinking

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

"Este secţia care oferă o bună pregătire atât în domeniul umanist, cât şi în cel real."
fata aia stie ce inseamna real? sau rade de tine?
la stiinte sociale nu se face decat un nivel foarte slab de mate, bio, chimie, fizica, info[programare deloc]cum poate sa zica "cea mai buna pregatire la real"? ca iau foc aici.ca sa fii pregatita pe real trebuie sa faci bio chimie, mate fizica, mate info bilingv engleza sau intensiv info.
e profilul cel mai slab de la liceu/cel mai bun e mate info.inveti istorie si? ce faci cu asta? ti-o pui pe cap.iti ofera posibilitati la facultati la a caror terminare devii somer cu diploma daca nu ai bani sau pile.asta e adevarul.si nu ma intereseaza daca sar 11 in capul meu pentru ca stiu foarte bine ce inseamna real si ce se face la uman.
la real inveti ca tampitu nonstop si abia scoti un 9.20 si mai ai 20 de persoane cu medie mai mare decat tine.la uman casti un an intreg, esti atent la clasa si scoti 9.80.sesisezi diferenta?
e vorba de efortul depus si efecte.
la real faci risipa de resurse:investesti mult si scoti putin si la uman se aplica principiul mini-maxului:inveti putin si scoti o medie gigant.

| Kathhy23 explică (pentru Nastia):

Da dar la mate is varza.Ce vrei sa fac? Sa ma duc la profil real pentru ma face de toata cacaua? sad

| Nastia a răspuns (pentru Kathhy23):

Fa ce vrei.eu ti-am zis ce sanse ai si cum e vazut profilul.