| AvalohAlyn a întrebat:

Ce implica cursul de operator pc si cam cat costa? Se mai cauta operatori pc?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Operator PC" inseamna sa stii folosi calculatorul, cu preponderenta pentru munca de birou: lecrul cu programe de editare texte (Word), calcul tabelar (Excel), completare formulare (baze de date, facturare, gestiune etc.). Trebuie sa stii sa pornesti calculatorul, sa cauti - deschizi modifici - salvezi fisiere, sa scrii sau sa primesti e-mail-uri etc.
Sunt si programe specifice unor locuri de munca, dar care se pot invata usor (de la colegi) daca ai urmat un curs de operator si ai o minima experienta.

Deoarece in ziua de azi aproape intreaga munca de birou merge prin calculator, se subantelege ca cei care lucreaza cu PC-uri trebuie sa stie manuirea lor.