| AnotherSimplePerson a întrebat:

Ce înseamnă a raționaliza un număr?

Răspuns Câştigător
| Biuka a răspuns:

@DanDann.Eu abia am terminat lectia cu rationalizarea si nu e asa. Fii atent aici
Daca Ai o fractie. Exemplu: 5 Supra radical din 10
A rationaliza o fractie inseamna amplificarea ei cu numitorul (PEntru a scapa de radicalul de la numitor) Si atunci amplificam fractia cu radical din 10. va rezulta=> 5 radical din 10 supra 10 =)Simplificam 5 cu 10 iar jos ramane 2. Rezultatul: radical din 10 supra 2. Nu cred ca ai inteles mare branza. dar daca vrei. intreaba-ti profesorul/profesoara si spune-i sa-ti explice mai bine kiss

6 răspunsuri:
| Teodora20 a răspuns:

Buna! A rationaliza inseamna a elimina radicalul de la numitor. Sper ca te-am ajutat!

| DanDannn a răspuns:

Pai,a rationaliza O FRACTIE nu un numar inseamna a simplifica. adica a imparte prin 2, 3, 11,7,9 toate numerele posibile. de exemplu 3 pe 6. impart prin 3 si ne da 1 pe 2. ai inteles? funda?

| AnotherSimplePerson explică:

Merci,Biuka!
Am înțeles, dar o să o rog pe doamna profesoară de matematică să facem mâine mai multe exerciții pentru aprofundarea cunoștințelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa faci bani pe net!? Intra aici http://clikuripentrubani.blogspot.com (si citeste cum poti face bani cu ajutorul lui OnBux si NeoBux care te plateste 100% iar ca ca te convingi am pus si cateva linkuri de la dovezile de plata plus video de la plata de 2.000 $)! THE BEST SITE PTC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar daca ai doi numitori cum facem?(imi cer scuze ca am pus o intrebare dar nu are rost sa deschid alta discutie)de exemplu 2 supra radical din 7 minus radical din 5

| katalynnosss a răspuns:

Cred ca a rata un numar =) {glm}