| alin322 a întrebat:

Ce inseamna "ambutisare"? Si daca imi puteti da niste exemple de obiecte ambutisate. As vrea totusi o explicatie mai detaliata decat cea din dex. Va rog, fara citate din DEX. Multumesc

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Obiectele metalice sunt obtinute prin diverse procese tehnologice ca turnare(metalul topit se toarna in niste forme numite matrite,prin laminare(din calupurile de metal obtinute prin turnare se trag bare sau tevi,ori alte profile),prin sudare(piesele se lipesc una de alta pentru obtinerea unor de dimensiuni mai mai sau forme diverite),prin abutisare(o modelare la rece sau cald pentru obinerea unor piese de dimensiuni mai mici de obicei-lingurile,furculitele, chiuvetele din inox, sunt obtinute prin acest procedeu).Cu siguranta sunt mai multe metode de prelucare a aliajelor din metal(strunjire, forjare, etc)am enumerat ce am crezut ca-i relevant pentru intrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AMBUTISÁRE s.f. Comprimare la cald sau la rece a unei piese de metal pentru a-i da o formă determinată, adică se prelucrează materialul respectiv pentru a lua forma respectivă. Crăciun Fericit!

| ProfDeMate a răspuns:

Procedeul de obtinere a corpurilor cu cavitati prin presare din laminate subtiri, de tipul tablelor sau placilor subtiri. Un exemplul clasic il reprezinta vasele de bucatarie, dar lista acestora este practic infinita...
Este de mentionat faptul ca dupa adancimea de ambutisare sunt ambutisari obisnuite (dimensiuni mici ale cavitatii in comparatie cu ale obiectului - o tava din tabla) si ambutisari adanci (raport mare intre dimensiunea adancimii si dimensiunile obiectului - tuburile de spay), iar dupa temperatura la care este realizata, in ambutisari la rece (la temperatura ambientului) si la cald (la temperatura ridicata, apropiata de temperatura de maleabilitate plastica).
Sper ca informatiile sunt utile.
Spor la treaba!
Prof De Mate