| RAY a întrebat:

Ce este panteismul? explicatie mai detaliata fara wiki

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

TEISMUL este credinta care sustine ca,universul este creat de Dumnezeu si este guvertat de acesta,sunt separati, nu formeaza "un intreg" happy

Panteismul considera ca, universul este o entitate, inteligenta, Dumnezeu happy
Dumnezeu este totul si toate.

12 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Natura este Dumnezeu. Spinoza...

| dragos9234 a răspuns:

Dumnezeu este natura.
Mai complex de atat nu o pot gandi acumhappy

| RAY explică (pentru dragos9234):

Natura nu e divina dragos

| Zenit313 a răspuns:

PANTEISMUL este credinta in care universul este considerat intruchiparea lui Dumnezeu!
Cu alte cuvinte, Dumnezeu este in tot si toate happy

DEISMUL este credinta care sustine ca Dumnezeu a creat universul si nu s-a mai implicat deloc in evolutia lui.

ATEISMUL nu este o credinta, dar sustine ca NU putem sa demonstram ca NU exista Dumnezeu, dar, NU avem nici cea mai mica dovada care sa-i ateste existenta happy

| RAY explică (pentru Zenit313):

Despre ateism stiu fb, pai si teismul spune la fel

| RAY explică (pentru Zenit313):

Vezi mam tinut de cuvant

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc! happy

| RAY explică (pentru Zenit313):

O singura rugaminte am sa numai spui ca satanismul e ateism te rg, bine

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Nu avem cum sa gandim la fel, depinde cum intelegem si folosim termenii.
Ai mai multa dreptate mai bine trebuie sa recunosc, dar nu ai 100% dreptatehappy

| RAY explică (pentru Zenit313):

100% ca n-am dreptate

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Ai mai multa dreptate ca mine in legatura cu acest subiect, dar nu in totalitate! happy
70% vs 30%

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

TEISMUL este credinta care sustine ca,universul este creat de Dumnezeu si este guvertat de acesta,sunt separati, nu formeaza "un intreg" happy

Panteismul considera ca, universul este o entitate, inteligenta, Dumnezeu happy
Dumnezeu este totul si toate.

| matrix2012 a răspuns:

Religia celor care au invatat gramatica in scoala.Nu este pentru analfabeti ca tine.