| no name_5407 a întrebat:

Ce inseamna ars poetica(def)?
dau fundita pentru raspunsul cel mai bun

4 răspunsuri:
| カルメン a răspuns:

Ars poetica este un termen care înseamnă "arta poeziei" sau "cu privire la natura poeziei". Timpurie de exemple de Ars poetica de Aristotel şi Horaţiu au supravieţuit şi au dat naştere, deoarece alte poeme multe care poartă acelaşi nume (probabil cele mai recunoscute fiind Archibald MacLeish de intrare moderniste, care se termină cu-cunoscut cuplet şi "Un poem nu ar trebui să spun / Dar fi" ). Trei dintre exemplele cele mai notabile, inclusiv activitatea de Horace.

| Baiaaanca a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Arta_poetic%C4%83
gassesti aici tot ce doresti;). concret si simplu!;)

| Klara a răspuns:

Alex, sursa te rugam, termina-ti enuntul si scrie in romana.

Ars poetica = arta poetica, din latina vine.
Arta prin care sunt exprimate toate trasaturile unei poezii si in acelasi timp arta in sine: de a compune poezii.

| alex_9231 a răspuns:

Ars Poetica is a term meaning "The Art of Poetry" or "On the Nature of Poetry". Early examples of Ars Poetica by Aristotle and Horace have survived and have since spawned many other poems that bear the same name (perhaps most recognized being Archibald MacLeish's modernist entry, ending with the well-known couplet "A poem should not mean/But be"). Three of the most notable examples, including the work by Horace, are as follows