| anoni a întrebat:

Ce înseamnă "Cash-Flow"?

Răspuns Câştigător
| amicumms a răspuns:

Cash flow (fluxul de numerar) este diferenta dintre incasarile si platile curente ale unei firme, pe o anumita perioada de timp.

Cash flow este un termen de origine anglo-saxona, care nu se regaseste in bilantul contabil al firmelor romanesti.

El isi are originea in teoria si practica proiectelor de investitii, fiind ridicat la rang de notiune privilegiata in SUA, unde contabilitatea este mult mai receptiva fata de
cerintele investitorilor decat fata de cele ale organelor fiscale.

Va recomandam sa tineti seama de cash flow tocmai pentru ca este un instrument deosebit de util in analiza situatiei financiare.

Cash flow-ul raspunde intrebarilor privind solvabilitatea si lichiditatea firmei si este o expresie a derularii fluxurilor comerciale. Se poate afirma ca starea de solvabilitate si lichiditate a firmei implica rentabilitate, in timp ce nu intotdeauna rentabilitatea implica lichiditate.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna sumele de bani in numarar. Numai bine!

| Piscotel a răspuns:

In finante este intalnit termenul cash flow si inseamna concretizarea monetara a castigului potential rezultat din inregistrarea profitului net, ca diferenta intre venituri si cheltuieli.
In abordarea franceza cash flow-ul poate fi calculat ca diferenta intre incasari si plati, iar in cea anglo-saxona se calculeaza ca suma a cash flow-ului de gestiune, de investitii si de finantare.

| HurremSultan a răspuns:

Buna!

" Cash-Flow " = flux de numerar
Pa, pa wave

| danacatalina a răspuns:

Noțiune folosită în analiza tezaurului, semnificînd diferența dintre fluxul de lichidități intrat (încasările) și fluxul de lichidități ieșit (decontările) din tezaur. Reprezintă o marjă de autofinanțare obținută prin calcularea diferenței dintre totalul precedent și impozite și alte obligațiuni financiare.

| afudc a răspuns:

Circuit financiar

| RaulDinTine a răspuns:

Google/Wikipedia are your friends. Always!

http://en.wikipedia.org/wiki/Cash_flow