| Ramo137 a întrebat:

Ce inseamna/ ce faci la filologie si stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| tixytix a răspuns:

Filologia se bazeaza pe romana..si pe limbi straine.fa filologie faci foarte multa romana si ai foarte multe carti de citit..in primii 2 ani faci 2 ore de mate iar in clasa a 11 si a 12-a nu faci de loc.
la stiinte sociale te bazezi tot pe romna dar nu in asa mare masura ca la filologie..stiintele sociale dau teza la logica! deci ai grija. in rest, la stiinte social te mai bazezi si pe geografie si istorie ..la stiinte sociale faci matematica pana in clasa a 12-a.acum depinde si de liceu.
sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| KMaddieK a răspuns:

Pai la filologie faci multa romana si limbi straine la fel si la stiinte sociale.iar daca urmezi filologie poti deveni profesor etc, iar la stiinte sociale urmezi drepul si te poti face avocat, procuror etc happy

| Ardnabella a răspuns:

O spun si o repet: celor de la stiinte-sociale nu le scrie pe frunte :'avocat', numai denumirea profilului te duce cu gandul la sociologie, deci poti fi un viitor sociolog, iar aceasta disciplina implica mai multe 'ramuri', o gama variata din care tu poti alege avand un bagaj bogat de cunostinte in domeniul sociologiei inca din liceu.happy