| Nastia a întrebat:

Ce inseamna crestere demografica de tranzitie? dati-mi exemple de 3 tari.

Răspuns Câştigător
| poechce a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Demografie

Acolo, mai jos găseşti Demografia fiecărei ţări.

1 răspuns:
| Elz a răspuns:

S-a observat ca exista o anumita regula in evolutia numerica a populatiei in timp:trecerea de la un tip demografic traditional(cu natalitate si mortalitate crescute) la un alt tip modern(cu natalitate si mortalitate reduse); intre aceste doua momente(tipuri)exista o perioada de "tranzitie"(cu natalitate ridicata si mortalitate redusa). Aceasta este tranzitia demografica.Cresterea demografica de tranzitie reprezinta prin urmare o crestere naturala a populaiei. Exemple:cresteri foarte mari ale populatiei au avut loc in tarile africane si in Orientul Mijlociu.Cresteri numerice foarte mari se inregistreaza in tarile foarte populate ca de exemplu China, India, Brazilia...