| liza_9449 a întrebat:

Salutare, am o intrebare : ce inseamna pentru tine DEMOCRATIE?

5 răspunsuri:
| Myuu a răspuns:

Pentru mine termenul "Democratie" inseamna puterea poporului,adica dreptul la vot,la exprimare si la libertate.
Acest regim nu este cel mai bun,dar spre deosebire de altele cum ar fi comunismul, nazismul sau fascizmul, regimul democratic este cel mai bun.
Asta inseamna pentru mine happy

| Coozeman a răspuns:

Vrei definitia din cartea de cultura civica?

| denisaa_5962 a răspuns:

Democratie=o forma de guvernare, a unei socialitati

| liza_9449 explică:

Nu am nevoie de definitia din cartea de cultura civica, vreau sa stiu pentru tine ce inseamna democratie.