| roksyk a întrebat:

Ce inseamna " dintr-o pliele de vaca si o teaca "? Am cautat peste tot, dar n-am gasit. Am nevoie urgent ( tema de vacanta... happy )

Răspuns Câştigător
| jo a răspuns:

Expresia corecta e "dintr-o piele de vaca iese si o teaca". Este un indemn sa nu risipesti si sa planifici, altfel din toata pielea aia de vaca, daca nu o masori bine, iti iese numai o teaca de cutit.

8 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Sincer vreau si eu numele profesorului care ti a dat aceasta tema de vacanta. alte titluri nu ti a dat?

| roksyk explică:

De fapt, dacyanisa, nu mi-a dat niciun profesor tongue
Era intr-un caiet de vacanta pe care l-am cumparat cu 16 lei, si trebuia sa explic ce inseamna expresia respectiva. Am intrebat familia, prietenii si internetul, dar n-am gasit nicaieri tonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu caieul asta si nu stiu cum sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu o am chiar acum am u in fata e un caiet de vacanta de cls 5-a -6-a trebuie apoi sa faci o compunere cu titlu ala:d Greu Frate Greu:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i cam mare siteul pentru o expresie? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu il am,, Lectura si scriere creativa`` CAIET pentru vacanta DE VARA cls a V a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sa o iei razna prin papusoi ce inseamnabig grinbig grinbig grincryingcryingcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia corecta e "dintr-o piele de vaca iese si o teaca". Este un indemn sa nu risipesti si sa planifici, altfel din toata pielea aia de vaca, daca nu o masori bine, iti iese numai o teaca de cutit.