| gabrielutzu a întrebat:

CE INSEAMNA "EXPERT TPU"?

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

S-a mai vb despre asta.Sunt niste oameni ca noi toti care au dat se pare cele mai premiate raspunsuri, INSA NU AU CALIFICARE SPECIALA, si ce spun ei nu este un raspuns avizat.

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Nu suntem angajati ai site-ului si nici nu suntem platiti pentru asta.Investim timp si oferim sfaturi utile, in masura in care ne pricepem fiecare.Incercam sa ajutam oamenii, dezinteresat, cum spunea si Cristian.Nimic mai mult.

Bula
| Bula a răspuns:

"Expertii TPU" suntem cei care, in lipsa de alta ocupatie, incercam cel mai mult sa ne ajutam semenii. In masura stiintei noastre.
Calificativul "Expert" o da echipa de redactare TPU, cui considera de cuviinta, pentru activitatea desfasurata...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Persoane ca si noi care isi dedica timpul liber neconditionat pentru a-i ajuta cu sfaturi pe cei ce au nevoie.

daniela
| daniela a răspuns:

Sunt cei care pe acest forum se strofoaca sa ne dea noua raspunsuri cat mai inteligente si folositoare si pentru asta ar trebui sa le multumim.

| andreutz a răspuns:

Si acum lumea va crede probabil ca eu am vreo legatura cu intrebarea asta rolling on the floor offf...

cristian
| cristian a răspuns:

Sunt acei indivizi care acţionează dezinteresat în favoarea altcuiva; care manifestă altruism.

| gabrielutzu explică:

Mai exact sunteti angajatii site-ului TPU si sunteti platiti pentru asta, nu?

| gabrielutzu explică:

A fost doar o curiozitate, daca un expert TPU este platit pentru asta.
Pentru ca sa stai toata ziua si sa dai raspunsuri trebuie sa fii platit pentru asta ca doar nu traiesti cu aer?
Si apoi un alt loc de numca nu mai iti permiti sa ai.

| gabrielutzu explică:

De ce am intrebat asta?
Pentru ca in topul pozitiilor sunt destui care nu sunt experti TPU si care sunt clasati inaintea multor experti ca punctaj...si am devenit curios.

| gabrielutzu explică:

Ideea ar fi urmatoarea:
M-am uitat la intrebarile si raspunsurile celor care sunt fruntasi, care nu sunt Experti TPU si care sunt clasati inaintea altor experti, si nu mi se pareau cu numic mai prejos decat acestia, din contra...
Intrebare: Este posibil ca mai multi membri care se cunosc in viata reala sa se propuna si sa se voteze unii pe ceilanti pentru a deveni experti, acesta fiind de fapt si singurul criteriu de selectie?

| gabrielutzu explică:

Joy, tu de ce nu esti experta?

| gabrielutzu explică:

Deci Raluca acorda onorurile...
Oricum, daca jignesti, chiar pe buna dreptate cum zici tu, crezi ca te mai poti considera crestina?

| Princessee a răspuns:

Joy nu este experta deoarece noi (eu si ea) suntem aproape la punctaj, difera raspunsurile castigatoare.
In plus, cred ca nici Joy si cu atat mai mult eu nu vrem sa fim neaparat Experti TPU.

| joy a răspuns:

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?
Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?
Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?
Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Pozitia in clasament nu este neaparat un criteriu de selectie, intrucat un numar mare de raspunsuri nu este totuna cu un numar mare de raspunsuri bune, folositoare si inteligente. Totusi, pana acum, Expertii sunt si fruntasi in clasament, dupa cum se vede! De exemplu, sa luam o situatie ipotetica. Daca un membru mai nou al comunitatii posteaza, in decurs de cateva saptamani si in mod constant, o sumedenie de raspunsuri geniale sau foarte folositoare, se prea poate sa devina Expert TPU, chiar daca nu se numara printre primii 20 de membri din clasament! De asemenea, se prea poate ca un membru sa nu raspunda la sute de intrebari din toate domeniile, dar sa exceleze intr-un domeniu anume si sa impartaseasca experienta lui raspunzand numai la intrebari din acel domeniu. Punctajul lui sau pozitia in clasament nu vor fi impresionante, insa el va putea fi desemnat ca Expert TPU.ro.

NU pe baza calificativelor se urca in rank, nici vorba sa devii Expert pe un asemenea criteriu, dupa cum ai observat, nici nu se iau in considerare calificativele primite, doar cele date.

| joy a răspuns:

Gabrielutu, sunt doar de 15 zile pe site, si am incercat sa combat nesimtirea si prostia cu propiile mele "forte". Se pare ca sunt iremediabile.Nu sunt expert pentru ca sunt noua, spnn direct si spun lucuruilor pe nume, am si jignit, recunosc dar pe buna dreptate si nu cred ca Raluca ar vrea sa-mi dea titlul de expert tinand cont de "antecedentele" melebig grin! Oricum, am fost bine intentionata in tot ceea ce am spus si nu-mi pare rau.Nu-mi doresc acest titlu. daca il voi primi vreodata, nu va insemna nimic pentru mine.

| alexam a răspuns:

Poti sa dai super raspunsuri, daca nu ai un ,,grupulet,, care sa te voteze mereu, sau macar cativa care sa te considere fain, si sa te voteze, tot nu ajungi expert. Plus ca daca vrei sa ajungi expert ar trebui sa stai vreo 8 ore pe site, bla bla, bla bla... Ca sa nu mai spun cat de multe intrebari se repeta, prin simplul fapt ca zilnic se inscriu mai multi, si mai multi utilizatori... big grin