| chels95 a întrebat:

Ce inseamna "mung" sau "green gram" in traducere din engleza in romana?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Se referă la sămânţa unui copac numit Vigna radiata, şi reprezintă un fel de boabe de fasole verde. Sunt folosite în bucătăria asiatică, pentru diferite feluri de mâncare şi îngheţată. Traducerea ar veni "fasole mung".
Citeşte mai mult aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Mung_bean

2 răspunsuri:
| MissBeer a răspuns:

O specie de fasole verde folosita in multe tari precum China, Japonia, India, Vietnam. Se pot face mai multe din ele supa, deserturi si sunt folosite, de asemenea, pentru a face jeleurilaughing.

| TeutzaBoom a răspuns:

Cauta pe google translate si vei sti;]