| Emanuella1 a întrebat:

Ce inseamna numele Anca?batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Rikudou a răspuns:

Numele romanesc Anca este un diminutiv al numelui Ana care reproduce un vechi nume ebraic Hannah, purtat de mai multe personaje biblice si care inseamna "a avea mila, a binevoi". O alta explicatie a numelui Anca este ca provine de la numele evreiesc "Channah" si inseamna gratie, eleganta, farmec, bunavointa, favoare, rugaminte. Funditatongue?

2 răspunsuri:
| PRamona a răspuns:

Originea numelui Anca

ebraica
Semnificatia numelui Anca

corespondent al numelui biblic Hannah, poate fi tradus ca favoare, gratie, mila

fundita?batting eyelashes