| Andi123456789 a întrebat:

Ce inseamna o profesională?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

O scoala de dupa scoala generala obligatorie, in care se invata o meserie. Dureaza 2-3 ani.Este in loc de liceu.Se invata meserii ca :sudor, tamplar, electrician, mecanic auto, etc.

| flowro a răspuns:

O (scoala) profesionala este o alternativa a liceului. De obicei au o reputatie mai rea (aici ii gasesti pe cei ce nu intra la liceele normale - bune), tin mai putin decat liceele normale (2-3 ani) si iesi cu o diploma. Vei fi calificat pentru o meserie, dar una cu castig putin si multa munca (mai ales fizica), cum ar fi: constructor, zidar, mecanic s.a.m.d.