| Anahiteamo a întrebat:

Ce inseamna personificarea,, prin rapi adanci zapada de soare se ascunde^^?

8 răspunsuri:
| chandnisharma a răspuns:

Personificarea este figura de stil prin care se atribuie insusiri, actiuni umane obiectelor, animalelor, fenomenelor ale naturii etc.In propozitia 'prin rapi adanci zapada de soare se ascunde^^ personificarea este ''zapada se ascunde''

| chandnisharma a răspuns:

Scuze, nu intelesesem intrebarea. Andypandy ti-a dat raspunsul corect

| andypandy a răspuns:

Prin aceasta personificare autorul vrea sa ne transmita ca iarna s-a terminat.Zapada disparare in lumina soarelui ce aduce din nou caldura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna rapi?/

| BlueBolty10 a răspuns:

Personificare înseamnă să-i dai unui obiect sau unui animal sau unei plante însuşiri omeneşti:să poată vorbi pe limba noastră să meargă biped(dacă nu poate). etc. În acest caz personifică zăpada facînd-o să se poată ascundă de soare şi ne arată că iarna e pe sfîrşite sau primăvara începe.

| dracula13253 a răspuns:

Personificarea este o figura de stil prin care li se atribuie lururilor, animalelor sau fenomenelor din natura insusiri omenesti(ex:norii pling; soarele ride; stelele clipesc; vintul alearga; salcile triste). PERSONIFICAREA ESTE FOLOSITA, IN SPECIAL, IN CREATIA FOCLORICA, IN FABULE SI IN POEZIA LIRICA.

| dienush13 a răspuns:

Eu nu stiu draga DeDe pentru ca si eu il c autam dar oricum am aflat si eu raspunsul

| gfggbeftgg a răspuns:

Autorul doreste sa atribuie on insusire neobisnuita zapezii