| MZc a întrebat:

Ce inseamna post vacant si post rezervat in invatamant?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Vacant = liber să-l ocupi definitiv
rezervat = liber să-l ocupi temporar (fiind desigur, rezervat altcuiva aflat de exemplu in concediu medical)

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Post vacant e ăla în care te poți angaja ca și cadru didactic.
Post rezervat e ala în care devii suplinitor pe o perioada scurta, câteva săptămâni, luni, un an.

| Andreeush a răspuns:

Postul vacant înseamnă post liber pentru care poți opta să te angajezi.
Postul rezervat e pentru o perioadă de timp, poți înlocui pe cineva.

| wpetterssone a răspuns:

Nu știi de învățământ, dar la serviciul meu, un post vacant este un post liber, iar un post rezervat este un post liber, dar pentru care există o persoană care să îl ocupe, venind în post printr-un transfer.