| cristi007 a întrebat:

Ce inseamna prescurtarea "ps" folosita pe mess?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Prescurtarea PS de pe mess, initial era folosita la finalul unei scrisori, atunci cand autorul a constatat ca a uitat sa precizeze ceva in scrisoare. PS - vine din latinescul Post Scriptum si inseamna "dupa ce a scris". Aceasta formulare serveste pentru a corecta lacunele (golurile) de memorie, aducand completari unui text scris.

6 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Nu de pe mess vine laughing inseamna post scriptum.

| loricel a răspuns:

Pe scurt.

| karlikuicsddd a răspuns:

P. S. inseamna post scriptum din cate stiu eu!

| Alex0194 a răspuns:

Post scriptum adica peste sau dupa scris nu stiu sigur sau ps se mai zice la photoshop asa mai prescurtat

| Tom a răspuns:

P. S.=Post Scriptum

Pui la sfarsit cand ai uitat sa zici ceva in continutul mesajului.

Ma bucur ca te-am ajutat!

P. S merit o fundita nu?tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna Post Scriptum si vine din latina. Intr-adevar era folosita f mult pe mess de imparatul Traian cand vorbea cu oamenii lui. Toata ziua era online si pierdea vremea! Legenda spune ca dacii s-au ofticat tare ca nu au fost anuntati pritr-un mail ca vor fi cuceriti!