| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna profilul Stiinte Sociale? Adica ce materii se fac, cate ore si ce facultati pot sa fac dupa liceu? pot sa fac si facultatea de sport?

4 răspunsuri:
| Johanna_9281 a răspuns:

La Stiinte sociale te axezi pe logica, psihologie, economie, filosifie(dai teza la astea), faci mate, fizica, chimie intr-o cantitate mai redusa, dar le faci pana-n clasa XII. Dai teze la: romana, logica/psihologie/economie/filosofie, engleza si istorie sau geografie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai inseamna specializarea stiinte sociale si profilul uman, adica faci multe ore de limbi straine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as vrea la stiintze sociale...intrebarea mea e... pot dupa sa dau la facultatea de pedagogie?

| manub a răspuns:

Profil stiinte sociale inseamna istorie, geografie, in principiu. In plus, o sa faci mai multe ore de psihologie decat cei de la real, mai multe ore de filosofie, logica si mai putine de mate, fizica, chimie, informatica, biologie. Poti da la facultatile de Istorie, Geografie, Relatii internationale, Limbi Straine, Stiinte Politice, in principiu la tot ce n-are legatura cu stiintele exacte (mate, fizica, chimie, biologie, informatica). La facultatea de sport poti da indiferent ce liceu ai urmat.