| Iliescu_Stefan_1996 a întrebat:

Ce inseamna raportul a 2 unghiuri? dau funda big grin

6 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Raportul a doua unghiuri e asa:
Avem unghiul A si unghiul B. Raportul lor sa zicem ca e 2supra 4(2/4). Raportul unghiurilor e 2 pe 4. Altcumva nu stiu cum sa-ti explic.

| deewskk a răspuns:

Unul supra alalalt

| RadikalGamer a răspuns:

O sa iti explic mai pe intelesul tau. Sa luam un exemplu:
Raportul a 2 unghiuri suplementare (au 180 de grade impreuna) este 1 supra 3. Aflati masurile celor 2 unghiuri.

Fie a si b masurile celor 2 unghiuri
a supra b = 1 supra 3
a+b=180
Acum din prima relatie facem produsul in x: 3a=b (1) => a+3a=180 (am inlocuit)
4a=180=> a=45 de grade => din (1) b=135 de grade. Sper ca ti-am fost de ajutor big grin
Daca ai probleme baga id de skype: david.radikal

| RememberToSmile a răspuns:

Adica calculezi masura unghiurilor si apoi faci unghiul1/unghiul 2

| VlaDtz99 a răspuns:

In primul rand asta e o tema, sa inteleg. Raport inseamna impartire, din cate stii (banuiesc), te las pe tine sa tragi concluzia.

| Ursoianu23Ovidiu a răspuns:

E valoarea primului unghi supre valoarea celui de al 2 leabig grin