| cristi24 a întrebat:

Raportul masurilor unghiuri complementare este1
-
2.Determinati masura unghiului mare va rog sa imi raspundeti cat puteti de repede

Răspuns Câştigător
| xXxRadu a răspuns:

Daca raportul este 1 e clar ca unghirule sunt egale.Rapor fiind ofractie care are numitor si numarator imparti 90 la 2 si aflii ca unghirule au masura de 45 de grade:d

| cristi24 explică (pentru xXxRadu):

Mersi,dar mi-am dat seama cand am mai citit big grin mersi

5 răspunsuri:
| adutza1999 a răspuns:

Unghi complenebtar este de 90 grade
chiar asa scrie unghi mare daca scrie alt fel scrie exaxt intrebarea ca sa nu induci in eroare

| Mary505 a răspuns:

Unghiurile complementare au suma masurilor de 90 de grade, deci raportul dintre doua unghiuri de 45 de grade face 1.