| AvalohAlyn a întrebat:

Ce inseamna sa fii profesor suplinitor?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Un profesor suplinitor este acel profesor care ocupa un post liber sau o catedra la o scoala pe o perioada determinata (de obicei un an scolar). In anul urmator trebuie sa faca dosar prin care sa ceara continuitate pe post (daca postul este liber) sau sa primeasca un alt post. I se spune suplinitor fiindca nu are contract de munca pe o perioada nedeterminata ( obtinut printr-un examen riguros numit examen de titularizare). Ca si pregatire, uneori suplinitorii (mai ales cei tineri) sunt mai calificati decat unii titulari (au masterate, doctorate, studii in strainatate si lucrari publicate). Unii nu s-au titularizat (desi au dat si dau examene tot la trei ani sa ocupe un post) din lipsa de posturi vacante care sa fie titularizabile.

3 răspunsuri:
| iSwag a răspuns:

Este un profesor care tine locul altui profesor (cum spunea MațaCuPumnu'). El are un salariu mai mic fiind catalogat necalificat (din cate stiu eu)

Pana acum (clasa a 8-a) am avut unii profesori suplinitori care erau mai buni decat cei titulari (care aveau acel loc de munca asigurat). Ei dau teste regulate... poate de asta unii sunt mai buni.

| ShacPaul a răspuns:

Profesorul suplinitor tine ora unui profesor care nu poate sa tina ora!

| ShacPaul a răspuns:

Mai bine spus îl înlocuiește dacă nu poate preda!