| wannabe a întrebat:

Ce inseamna "Sodoma si Gomora"? Ce s-a intamplat acolo? Despre ce este vorba?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sodoma si Gomora au fost doua cetati biblice despre care se spune ca Dumnezeu le-a distrus pentru ca se instaurase dezmatul si homosexualitatea. Denumirea este folosita azi pentru a denumi un loc al orgiilor sexuale si al desfraului!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doua cetati pomenite in Biblie, conform ultimelor cercetari arheologice au existat si in realitate. Detalii aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sodoma_%C8%99i_Gomora

| laurentiu a răspuns:

Eu stiu ca e un film. dar nu stiu despre ce e vbthinking

| Nik a răspuns:

Sodoma si Gomora au fost doua cetati biblice despre care se spune ca Dumnezeu le-a distrus pentru ca se instaurase dezmatul si homosexualitatea. Denumirea este folosita azi pentru a denumi un loc al orgiilor sexuale si al desfraului!

| Ganduri albe a răspuns:

Sodoma si Gomora erau doua cetati despre care este scris si in Biblie. Oamenii din aceste cetati erau foarte pacatosi dar unul dintre ei Lot era credincios si ascultator de Dumnezeu. Dumnezeu l-a instintat pe Lot ca va nimici cele doua cetati si i-a spus sa plece fara sa se uite in urma. Dar sotia lui s-a uitat si s-a trensformat in stana de piatra. Dupa ce Lot si familia lui au plecat Dumnezeu a trimis foc si pucioasa peste Sodoma si Gomora. Aeheologii au sapat si au gasit urme care dovedesc faptul ca Sodoma si Gomora au fost arse. De obicei cand se vorbeste despre Sodoma si Gomora este vorba de pacat.

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Ce n-ai inteles prea multe din filmu de aseara de pe National TVbig grin

| OanaPissy a răspuns:

Sodoma şi Gomora făceau parte, se pare, dintr-un grup de cinci cetăţi de la sud de Marea Moartă, pe atunci zonă de câmpie. Cele cinci cetăţi erau: Sodoma, Gomora, Adma, Ţeboim şi Bela sau Ţoar. Unii dintre regii acestor cetăţi - Bera al Sodomei, Birşa a Gomorei, Şinab al Admei, Şemeber al Ţeboimului şi un rege al cărui nume este necunoscut al Belei sau Ţoarului - au pornit la război împotriva lui Kedarlaomer al Elamului şi al aliaţilor / vasalilor săi Amrafel al Senaarului, Arioc al Elasarului şi Tidal al Gutimului (Facerea 14:1-2), după 12 ani de vasalitate. Cele două tabere s-au întâlnit în valea Sidim, unde Kedarlaomer a învins şi a luat toate bogăţiile Sodomei şi Gomorei, precum şi prizonieri, printre care şi Lot, nepotul lui Avram, care după o ceartă cu acesta se mutase în Sodoma (Facera 14:10-12).

Într-o pictură din secolul al şaisprezecelea de Lucas van Leyden, Lot, îmbătat, îşi îmbrăţişează fiica, în timp ce Sodoma arde în fundal. Avraam, auzind că Lot a fost făcut prizonier, a luat trei sute optsprezece oameni şi l-a urmărit pe Kedarlaomer până l-a prins într-o capcană şi l-a alungat până la Hoba, lângă Damasc, recuperându-l pe Lot şi toate bogăţiile Sodomei, care i-le înapoie regelui Bera (Facera 14:13-24).

În timp ce Avraam stătea sub stejarul Mamvri, Dumnezeu a venit la el şi i-a spus că va distruge Sodoma şi Gomora, pentru fărădelegile ce se întâmplau în cele două cetăţi. Avraam, amintindu-şi că Lot este în Sodoma, s-a târguit cu Dumnezeu că dacă vor fi zece drepţi în Sodoma, să nu îi pedepsească şi pe ei împreună cu păcătoşii (Facerea 18:20-32). Atunci, Cei doi Îngeri s-au dus la Sodoma în căutare de oameni drepţi. Ei au fost primiţi în casă de Lot, care le-a dat şi de mâncare. Însă sodomiţii, auzind că Lot a găzduit nişte străini, au venit la casa lui ca să-i facă prizonieri pe Cei doi îngeri, dar aceştia îi orbiră pe toţi cei care veniseră la poarta lui Lot. Îngerii i-au luat pe Lot şi pe soţia sa şi cele două fiice ale sale şi au plecat din Sodoma, care începuse a fi acoperită de o ploaie de pucioasă şi foc din cer. Femeia lui Lot, care a privit în urmă împotriva sfatului îngerilor, a fost prefăcută într-un stâlp de sare (Facerea 19:1-26).

După ce au trecut prin Ţoar, Lot şi fetele lui s-au adăpostit într-o peşteră. Fetele sale, neavând parte de bărbat, l-au îmbătat pe tatăl lor şi s-au culcat cu el. Din fiica cea mare s-a născut Moab, tatăl moabiţilor, iar cea mică a născut pe Ben-Ammi, tatăl ammoniţilor (Facerea 19:31-38).

Gomora, la fel ca şi Sodoma şi alte oraşe din împrejur au fost distruse de urgia Domnului.
Sodoma ( în ebraică: סְדוֹם, Standard: Sədom, Tiberiană: Səḏôm, Greacă: Σόδομα, din aramaicul s'dom: ars) şi Gomora (Evreiască: עֲמוֹרָה, Standard: ʿAmora, Tiberiană: Ġəmôrāh / ʿĂmôrāh, Greacă: Γόμορρα) au fost două cetăţi la sud de Marea Moartă, care conform Bibliei, au fost distruse din porunca Domnului, pentru desfrânarea de acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia Vechiul Testament si citeste.