| schlau a întrebat:

Ce inseamna teste PISA. explicati bine si va dau fundita.

Răspuns Câştigător
| sylvie a răspuns:

Testul PISA este un studiu, o evaluare internationala, o comparare a cunostintelor generale ale elevilor, organizat cu scopul de a obtine informatii clare despre rezultatele sistemelor de invatamant.
Elevii de aceeasi varsta sunt alesi aleatoriu si trebuie sa completeze chestionarul din acea brosura de cateva zeci de pagini, daca nu ma insel.
Sper ca te-am lamurithappy

2 răspunsuri:
| Loredana_4793 a răspuns:

Elevii vor sustine la finalul clasei a IV-a testul PISA. Acelasi examen va fi sustinut si de elevii de gimnaziu. Testul PISA inlocuieste astfel controversatele tezele unice. Din acest an scolar, elevii vor fi evaluati la romana si matematica, dupa un model international de evaluare. Admiterea in liceu se va face pe baza rezultatelor obtinute la testele PISA, ce vizeaza notiuni de cultura generala, si nu pe baza mediilor obtinute in ciclul gimnazial. Media de la admiterea in liceu ar putea fi calculata astfel: 50% va reprezenta media celor patru ani, 25% teza cu subiect unic pe care au avut-o in clasa a VII-a, iar 25% o testare din clasa a VIII-a, care sa fie o evaluare de tip PISA. Initialele PISA reprezinta Programme for International Student Assessment, adica Programul pentru Evaluarea Internationala a Elevilor, initiat de catre Organizatia pentru Cooperare Economica si Dezvoltare (OECD). PISA este cea mai ampla evaluare internationala din domeniul educatiei.

winking

| Loredana_4793 a răspuns:

Elevii vor sustine la finalul clasei a IV-a testul PISA. Acelasi examen va fi sustinut si de elevii de gimnaziu. Testul PISA inlocuieste astfel controversatele tezele unice. Din acest an scolar, elevii vor fi evaluati la romana si matematica, dupa un model international de evaluare. Admiterea in liceu se va face pe baza rezultatelor obtinute la testele PISA, ce vizeaza notiuni de cultura generala, si nu pe baza mediilor obtinute in ciclul gimnazial. Media de la admiterea in liceu ar putea fi calculata astfel: 50% va reprezenta media celor patru ani, 25% teza cu subiect unic pe care au avut-o in clasa a VII-a, iar 25% o testare din clasa a VIII-a, care sa fie o evaluare de tip PISA. Initialele PISA reprezinta Programme for International Student Assessment, adica Programul pentru Evaluarea Internationala a Elevilor, initiat de catre Organizatia pentru Cooperare Economica si Dezvoltare (OECD). PISA este cea mai ampla evaluare internationala din domeniul educatiei.
winking