| dragosminer a întrebat:

Ce inseamna un an lumina

Răspuns Câştigător
| Andreiiii a răspuns:

Conceptul de an-lumină se foloseşte la măsurarea distanţelor, chiar dacă anul este o unitate de măsură a timpului. Anul-lumină este o unitate de măsură a lungimii, definită ca distanţa parcursă de o rază de lumină prin vid, în timp de un an iulian - o distanţă uriaşă de circa 9, 5 bilioane de km. Analog se definesc şi minutul-lumină precum şi secunda-lumină.

Distanţa reprezentată de un an-lumină este de:

9.460.730.472.580,8 kilometri = 9, 4607304725808 × 1015 metri (valoare exactă)
31.557.600 secunde-lumină (valoare exactă)
63.239, 6717 unităţi astronomice (valuare aproximativă)
0, 3066 parsec (valuare aproximativă)

Pentru lumină toate distanţele între 2 puncte de pe Pământ sunt foarte scurte, astfel încât rareori acestea se măsoară în secunde-lumină.
distanţa dintre Pământ şi Lună este de 1, 282 secunde-luminã
distanţa medie dintre Pământ şi Soare este de circa 500 secunde-lumină (8, 3 minute-lumină). Altfel spus, o rază de lumină emisă de Soare ajunge la Pământ abia după 8, 3 minute. Deoarece viteza luminii este cea mai mare viteză posibilă în Univers, nu numai razele de lumină ci absolut orice vine de la Soare (imagini, radiaţii, câmpuri, informaţii) şi ajunge pe Pământ are o „vârstă" de cel puţin 8, 3 minute.
cea mai apropiată stea, Proxima Centauri, se află 4, 22 a.l. depărtare de Pământ; pentru a ajunge la noi lumina acesteia are nevoie de 4, 22 ani. Altfel spus, toate observaţiile stelei Proxima C. efectuate pe Pământ, de ex. cu un telescop, prezintă steaua aşa cum era ea în urmă cu 4, 22 ani, deci se observă trecutul stelei, şi nu imaginea acesteia din prezent.
diametrul galaxiei noastre este de aproximativ 100.000 a.l.

În general bolta cerească se vede întotdeauna aşa cum a fost ea în trecutul mai mult sau mai puţin îndepărtat.

16 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Distanța pe care lumina(în vid) o parcurge într-un an. Viteza luminii în vid este de 300 000 km/s. Calculează și tu. 300 000 x 60 sec=?,? x 60 minute=?,? x 24 ore=?,? x 7 zile=?,? x 4 săptămâni=?,? x 12 luni= 8709120000000 km

| Alex7rave a răspuns (pentru Gizăz):

Viteza luminii este de 299792458m/s, după cum știu toate calculele se fac în secunde după sistemul internațional "SI"
Deci dacă tu rotunjește în 300kkm/s Îţi va eși un răspuns incorect deoarece o secundă în plus și deja e mai mult kilometri,
Și cum ai calculat tu 7zile x 4 săptămâni tot nu e corect, cel mai bine e sa calculezi viteza unei zile(24h) după care inmulţești cu 365zile(un an) și ai valoarea mai aproape de exactitate
Adică 945242050000km/an(un an lumină)
Eu am calculat cum știu, probabil e aproximativ, dar e mai exact decât la calculele tale,

| Zippy a răspuns:

Distanta parcursa de lumina(sau a unui obiect cu viteza luminii) timp de un an

| Gabriel892 a răspuns:

9,5 trilioane de km sau mai exact 9, 460, 730,472,580.8km, viteza luminii este de 300, 000km pe secunda si termenul de an lumina se foloseste pentru masurarea distantei in spatiul cosmic

| Andreiiii a răspuns:

Se considera ca un an lumina acopera perioada in care lumina calatoreste in spatiul cosmic pe durata unui an de pe Terra. Mai precis, un an lumina are lungimea de 10 trilioane de kilometri. In astronomie, aceasta unitate de masura este folosita in cadrul masurarilor si estimarilor distantelor interstelare. Daca un om obisnuit strabate distanta de un kilometru in 10-14 minute, pentru parcurgerea unui an lumina acesta va fi nevoit sa mearga continuu timp de 225 milioane de ani terestri. poate prima oara a fost prea stiintific happy

| hrdcore a răspuns:

Distanta strabatuta de lumina intr-un an

Răspuns utilizator avertizat
| micutsa19 a răspuns:

An-lumínă s.m. (astron.) Unitate de măsură pentru distanțele mari, echivalentă cu distanța străbătută de lumină într-un an ◊ „Radio-astronomii de la Observatorul din Pulkovo au confirmat ipoteza că o parte însemnată a radiogalaxiilor coincide cu locul pe care se află pe cer obiectele cu o luminozitate excepțional de mare și care se află la o distanță de câteva miliarde ani-lumină." Cont. 7 X 66 p. 8 (din an + lumină, după fr. année-lumière; PR 1946; FC I 45, 48, 57, 58;

| Wildie a răspuns:

Nr de km care se parcurg intr-un an mergand cu viteza luminii

| lutza a răspuns:

Este echivalenta cu aproape 10 bilioane km. asta e ffffffffffff mult. se foloseste pentru a masura distanta de la pamant spre corpurile ceresti, planete etc.

| alex084752 a răspuns:

Pai ce parte nu o intelegi? Propozitia zice tot.De curiozitate ce scoala faci sau ce clasa esti?

| SakuraKage a răspuns:

Anul lumina reprezinta distanta pe care o parcurge lumina unei stele (sau a unei galaxii) de-a lungul unui an. Cred ca este echivalent cu 9, 5 bilioane de kilometri. Anul lumina este folosit pentru a calcula distantele in spatiu.

| Denis_Topan_1998 a răspuns:

An/lumina este folosita pentru viteza luminii.

| Cercel_Mihai_Alex_1983 a răspuns:

Un an lumina este echivalent a 10 la puterea a 15.
-Adica 1 urmat de 15 zerouri (1000000000000000)