| Kennya a întrebat:

Ce inseamna urmatoarele abrevieri: a. c; al; m. s; n. b; p. s; p. s. s; s.r.l?[in romania] Ms:*

Răspuns Câştigător
| RoooneyThePuf a răspuns:

Uite...Chiar saptamana asta am facut cu profa de romana exact acelasi exercitiu.Deci:
a. c=an curent
Al=aluminiu(chimie)
M. s=maria sa
N. b=Nota bene
ps=post scriptum
R.r.l=societate romana libera...:dasa ne-a zis eabig grin

15 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

A. c = thinking nici eu nu stiu.
Al - poate all - = lume, toti.
M. s = mersi.
N. b = noapte buna.
P. s = adica, ex: cand scrii o scrisoare cuiva, si ai uitat sa scrii ceva, si jos scrii " P. s : sa ma suni din Anglia " [gen]. Adica - ceva important dintr-o scrisoare, mesaj.
P. s. s = la fel ca P. s, numai ca sa zicem ai scris P. s, si ai uitat si altceva si scrii dupa aia " p. s. s : sa-mi aduci si un animal de plus "
S.r.l = thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tourniquet):

..nu suntem la mess sau la facebook..ms nu inseamna mersi, nb nu inseamna noapte buna..astea le folosesc oamenii pe fb.-_-

| YourDailyApple a răspuns:

S.r.l. inseamna societate cu raspundere limitata, nu societate romana libera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aer conditionat, aluminiu, masina de spalat, noapte buna, post scriptum, societate cu raspundere limitata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A. c. stiam ca inseamna an curent nu aer conditionat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul răspuns corect în întregime este al Andreei.
Vă aştept pe toţi pe lecturirecenzate.ro!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aut ex asta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nb all

| andreiano a răspuns:

Depinde din ce domeniu. O abreviere poate să însemne ceva în chimie, altceva în contabilitate. La ce mă gândesc când văd prima oară cele scrise de tine? De exemplu: autorizaţie de construire, aluminiu, Ministerul Sănătăţii, post-scriptum, societate cu răspundere limitată.

| andreea_7313 a răspuns:

An curent, aluminiu, Maria Sa, Nota bene, Post Scriptum, Post Scriptum Scriptum, societate cu raspundere limitata.

| enny_7219 a răspuns:

M. s-merci sau multumesc
n, b-noapte buna
sh altceva nu mai stiu...

pupici

| Bubuella a răspuns (pentru enny_7219):

laughing)) Tu gandeste si apoi scrie

| GM44 a răspuns:

HHmm sa-ti zic drept nici eu nu stiam inainte sam-mi spuna acesti copii mersi baieti...

| buldogel a răspuns:

Am avut si eu acelsai ex.:ac.-anul curent,Dvs.-dumneavoastra,dvs-dumneavoastra,M.S.-ministerul sanatatii, N.B.-noapte buna, nr.crt.-numar curent, p.s-post scriptum, S.R.L-societatea cu raspundere limita, si Ms mersirolling on the floor)))

| NeatzaTotEu a răspuns:

A.c= an curent
Al = Aluminiu
dvs= dumneavoastra
M.S=Ministerul Sanatati sau Maria sa
N.B=nota bene(de retinut ceva important)
nr.crt.=numar curent
P.S=post scriptum
P.S.S=profesional sound sistem
S.R.L=societate romana libera.
Sper ca am fost de ajutor cu tema happy