| larisa05 a întrebat:

Ce inseamna valorile temporale ale verbelor la timpul prezent?(limba romana) si niste exemple (definitie etc)

3 răspunsuri:
| DomnishoaraPisicutza a răspuns:

Timpurile sau valorile temporale se clasifică în:
-valori temporale absolute(acţiunea se desfăşoară în momentul vorbirii)şi
-valori temporale relative(acţiunea se raportează la alt moment sau la o altă
acţiune). Astfel prezentul indicativ este predominant absolut.

| Baii_Bya_1993 a răspuns:

Si eu am aceeasi tema

| Stan_Oana_1995 a răspuns:

As vrea ca la fiecare mod al verbelor sa fie la timpul prezen treecut si viitor