| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin "a invata bine"? Si cum poti sa "inveti bine"?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

A invata bine inseamna a invata pentru tine. Pentru dorinta ta de cunoastere. A invata prost nu poti decat daca inveti pentru apreciere sau pentru altii.

| Anonymus314 a răspuns:

Prin a invata bine se intelege luarea multor note de 10 la scoala(in special mate si romana)
ca sa inveti bine trebuie sa faci multe exercitii zilnic, la lectia care esti si sa fii atent in clasa... mai incolo stii tu

| Oti a răspuns:

Inteleg="a nu toci".Sa gandesti cand inveti nu doar sa tocesti:p

| Deea a răspuns:

A invata bine= a avea note bune

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@deea
A invata bine nu inseamna neaparat sa ai note bune. Unii colegi de-ai mei au note bune pentru ca ii spun profei de fizica de exemplu:"doamna profesoara,doamna profesoara trebuie sa imi puneti nota, trebuie sa imi puneti nota, stiti ca am lucrat bla bla bla".Si profa cum e varza le pune nota din burta.Nu le pune nota pe baza a ceea ce stiu ci ca stiu sa se dea pe langa profa.Eu nu stiu sa fac asta si de asta nu imi iese 10 la fizica.Bye

| Narkys a răspuns:

Expresia ``a invata bine" este o expresie uzuala a carei semnificatii in cele mai multe cazuri ar fi ca esti nu stiu bun la scoal chestii de genu.
In adevartul sens si adevarat expresie ce ar trebui folosita ar fi "studiaza bine, se descurca" dar cum multi dintre noi aproape toti nu tinem cont ne-am obisnuit asa
-Iti cumpar bicicleta daca inveti bine.
logic ar fi :
Iti cumpar bicicleta daca te apuci de stufiat si iei note mari la scola.
in ambele cazuri idea de baza e aceiasi doar cu o exprimare diferita.