| Anchyy18 a întrebat:

Ce legatura exista intre alcatuirea mugurilor de castan si desfacerea lor primavara timpuriu? Ce conditii favorizeaza primavara infrunzirea si deschiderea florilor de castan?

1 răspuns:
| MercuryXT a răspuns:

Pai temperatura in anotimpul primavara este mai favorabila, la fel ca conditiile.Este destul de cald iar zapada care incepe sa se topeasca se face apa deci toata apa aia intra in pamant la radacinile copacilor si brin radacina la tulpina pana in coroana clorofila si amidonul stimuleaza copacul si asa rasare mugurul.