| jahvjjc a întrebat:

Ce liceu si facultate din Iasi trebuie sa fac ca sa ajung un inginer electronist.Cat primeste un inginer electronist in romania? Pe ce se bazeaza aceasta meserie? mate? fizica?

Răspuns Câştigător
| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, poti urma orice liceu, de preferat unul la un profil de mate-info, iar pe urma, du-te la Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi". Din punct de vedere financiar, un inginer bun castiga pe la inceputul carierei undeva la 2000-2200 de lei, iar cu timpul salariul creste, in 5 ani poti ajunge sa castigi pe putin 3600 de lei pe luna. Aceasta meserie se bazeaza mai mult pe fizica, de fapt, ingineria in general se bazeaza pe fizica. Daca ar fi sa dau un procent, 25% matematica, 25% programare, 50% fizica.