| Madalin0524 a întrebat:

Ce limbaje de programare trebuie sa stiu inainte de a intra la facultatea de informatica si cat de bine?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal c/c++
Teoretic niciunul că te ia de la zero dar e greu sa tii pasul cu restul care știu.

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să știi niciun limbaj, pornești de la zero. La master în schimb trebuie să stăpânești cateva, în principiu Java și/sau JavaScript.

| Brizbriz a răspuns:

Fortran si cobol, la nivel grandmaster
ba nu, stai, mai bine assembler de Z80
funda? big grin

| SelenaTpu a răspuns:

C++ și Java.
S-ar putea să te ia de la 0 dar nu strică să le știi deja

| Momentan a răspuns:

Cel pe care l-ai făcut în liceu. La nivel avansat. Restul le înveți pe parcurs.
Se zice că se ia de la 0, dar nu e deloc adevărat, iar profesorii sunt sictiriti. Cu javascript nu ai ce face, dacă vrei ceva să te ajute mai mult.
Învață oop în java laughing
Recomand și eu Assemblylaughing

| Momentan a răspuns (pentru Momentan):

Dar e mare țeapă să te informezi de pe TPU.
Literele și informatica sunt paralele.