| OnePiece a întrebat:

Ce limbi straine va plac si nu va plac?

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Imi place la nebunie limba turca. Nu-mi place engleza.

| Adry05 a răspuns:

Imi plac engleza, spaniola si franceza.
Nu-mi plac germana si maghiara.

| Aslam a răspuns:

Imi place Romana, Engleza, Telugu.
Romana si engleza stiu cat de cat, Telugu nu prea.
Nu-mi place Rusa, Tamila, Bengali, Maghiara, Chineza, Japoneza, Coreeana, Thailandeza.

| DoarAlin a răspuns:

Limbile care-mi plac :
Engleza
Japoneza
Spaniola
Care nu-mi plac :
Rusa
Maghiara
Germana

| fdhgcvnb a răspuns:

Limbile străine care îmi plac și pe care mi-am propus să le învăț măcar într-o oarecare măsură pe parcursul vieții sunt:
o Engleza-datorită faptului că e o limbă de circulație internațională și-mi permite să am conversații cu oricine, indiferent de naționalitatea noastră, pentru că îmi oferă acces la o cantitate mult mai mare de informații și de o calitate mai bună+că e întotdeauna satisfăcător să citești o carte sau să urmărești un serial/film, să citești un articol în limba autorului, și să înțelegi toate glumele, jocurile de cuvinte, aluziile etc. care poate ți-ar fi scăpat dacă doar ți-ar fi fost traduse, de vreme ce mai ales în cazul serialelor/filmelor, spre deosebire de cărți, traducătorul nu poate să facă o paranteză să-ți explice cât de amuzantă e de fapt gluma aceea, iar unele lucruri sunt pur și simplu intraductibile.
o Germană-îmi place doar cum sună, nu cred că am nicio șansă ca eu să învăț vreodată limba asta, lol.
o Coreeana și japoneza-limbile și culturile în sine mi se par suficient de interesante și diferite de a mea încât să vreau să le înțeleg, însă pe deasupra, Japonia și Coreea de Sud au două industrii care mă fac să vreau să le studiez limba din același motiv pe care l-am explicat mai sus cu engleza-pentru a înțelege eu însămi în loc de a-mi fi transmisă informația respectivă, pentru a sesiza toate dedesubturile unei expresii/formulări.
o Portugheză-personal, portugheza mi se pare una dintre cele mai melodioase și fermecătoare limbi pe care am auzit-o vreodată.
o Ăă..., o altă limbă pe care îmi doresc să o învăț și care din fericire e o alegere pentru mine, este limbajul mimico-gestual.
Sunt atâtea limbi pe care nu le-am auzit vreodată, deci nu aș putea să spun ce limbi îmi plac sau displac de vreme ce nu am avut contact cu toate. Dar din cele cunoscute de mine, cam astea ar fi cele pe care aș vrea să le și învăț. Nu prea îmi plac limbile slavice, dar doar vag, nu pot să spun că dacă de exemplu, e un film la televizor într-o limbă slavică, o să schimb postul. Ah, da, și spaniola. Nu-mi place. Nu o urăsc, dar dacă de exemplu, e un film bun în spaniolă la televizor, o să urmăresc și apreciez filmul, fiind în același timp într-o continuă stare de agasare, haha.

| Heureuse a răspuns:

Eu sunt o fire mai optimistă si imbin utilul cu plăcutul.winking
Limba engleză este nr 1 la nivel mondial, deci e utilă, iar franceza îmi place că este melodioasa. Le stiu si îmi plac ambele. Acum ce-mi iese că ți -am spus? happy

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Imi place engleza si cam atat.

| kingersome a răspuns:

Îmi place : Engleza, italiana, franceza, japoneza.
Urăsc : Rusa.

| MariaIuliana28 a răspuns:

Îmi place engleza, spaniola și turca.
Nu îmi place franceza și germana