| Misshaa a întrebat:

Ce mai trebuie sa contina o fisa de lectura in afara de titlu, autor, figuri de stil si parerea personala? Fundaa! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dany2696 a răspuns:

FIŞĂ DE LECTURĂ

Opera epică (model)

Am început lectura (data) __________ Am terminat lectura (data) ___________

Titlul operei literare: ___________________

Autorul:______________________________

Opera face parte din volumul:

_____________________________________

Editura:______________________________

Anul apariţiei volumului: _______________

Date importante din viaţa şi activitatea criitorului: _____________________________________

Alte opere ale autorului: ________________

Genul literar: _________________________

Specia literară: ______ (poveste, basm, schiţă, nuvelă, roman, povestire, fabulă, baladă)

Opera e structurată în: _________________ (cărţi / părţi / volume / capitole)

Opera este scrisă în: ___________________ (proză / versuri)

Locul desfăşurării acţiunii: ______________

Timpul desfăşurării acţiunii: ______________

Naratorul (tipul de narator, indici ai prezenţei acestuia): ________________

Personaje:
Personajul Tipul de personaj Trăsături Citate

(principal/ secundar, pozitiv/ negativ, real/ fantastic) (fizice, morale)

_____________________ _________________ _____________________

Rezumat / Idei principale: _____________________

Momentele subiectului:
Expoziţiunea _____________________
Intriga ___________________________
Desfăşurarea acţiunii ________________
Punctul culminant __________________
Deznodământul ____________________

2 răspunsuri:
| Allya a răspuns:

Trebuie sa mai contina si argumente ..de exemplu daca e un text epic trebuie sa argumentezi dc este..etchappy

| GiGoLoEuRoPeAn a răspuns:

Primele principii sunt nu trebuie sa scrii editura

Opere literara_____________
Autor_____________________
Despre autor si opera___________
Gen literar epic/liric/dramatic
Specie literara_______________