| superdemi a întrebat:

Ce materie preferati mai mult si de ce? funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| HermioneLove a răspuns:

Limba romana si engleza.
Limba romana la gramatica pentru ca este normal sa sa stie limba pe materna.Iar la literatura pentru ca, pot sa-mi folosesc imaginatia. Engleza pentru ca este dupa minea, cea mai importanta materie.In orice domeniu ai fi ai nevoie de engleza.In plus si multe dintre melodiile care imi plac mie sunt in engleza si trebuiesa stiu ce inseamna ele laughing

37 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună!
Română.Este limba natală, o iubesc de mică, mi se pare o materie necesară şi uşoară în acelaşi timp.Am înclinaţie spre acest domeniu.Sunt pasionată de poezii, proză şi compun de vreo 2 ani.

| Dumnezău a răspuns:

Antimateria.E greu sa constientizezi valoarea ei pana nu realizezi ca, daca ai avea 1/10 de gram de antimaterie si il pui in contact cu absolut orice forma de materie, poti sa scoti ceva cat 1000 de bombe nucleare. *evil laugh here*

| DEBrown a răspuns:

Matematica, deoarece este logica si nu necesita tocit...

| Lydia28 a răspuns (pentru DEBrown):

Oferi si meditatii? =)

| Idc12345 a răspuns:

Geografia,chimia si limbile straine.Geografie deoarece ma simt atras de ea si nu e nevoie sa invat deoarece totul tine de cultura generala. Chimia deoarece o inteleg si mi se pare foarte usoara cu toate ca urasc matematica straight face iar limbile straine deoarece consider ca iti sunt de mare folos in viata si mi se par chiar foarte usoare.

| pwp a răspuns:

Logica.

| ema1ih a răspuns:

Mate pentru ca mama este profesoara de matematica si atunci mi se pare f usoara... si oricum merg si la concursuri si peste tot am luat diplome, medalii,.

| Pricked a răspuns:

Prefer Limba Engleza.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Stiu ca suna ciudar dar... matematica. Este singura materie la care nu trebuie sa tocesti ci doar trebuie sa intelegi tipuri de exercitii.

| ElenaErika a răspuns:

Eu prefer matematica. Este o veche iubirea de-a mea pe care o pierdusem in clasa a 5-a si am regasit-o in clasa a 9-a. Imi place matematica pentru ca....Imi place. Nu exista un motiv. Adica e singura materie la care lucrez in prostie, la care imi fac temele cu placere, imi place cand merg la scoala si incerc cu un alt coleg de al mea tot la fel bun la matematica, sa facem cele mai grele exercitii din culegeri. Ma simt asa satisfacuta. Multumita. Si asta vreau sa urmez si mai departe. Adica poate chiar sunt facuta pentru asta. Si la scoala..La ore. Eu am deja lucrate exercitiile pe care ei le fac. E o provocare pentru mine. De aceea imi place.

| cristiiiiiii a răspuns:

Economiahappy pentru ca am inteles-o si imi place foarte mult in ciuda faptului ca am o profa cam sarita de pe fix. dar nu conteaza asta

| MitroKta a răspuns:

Pai sa vedem... Ma tenteaza cele cu calcule complicate de facut, intrucat te mentin atent si creierul intins la maxim. Dar nu pot sa neg ca imi place literatura- citesc mult si imi place sa imi exprim parerea pe marginea subiectului. Ce nu mi-a placut la limba romana au fost demonstratiile- nu erai punctat decat daca urmai directia trasata de ei. Mai imi place fizica si biologia. Chimia mai putin, dar e interesanta si ea. Nu pot spune ca am o materie speciala. Toate sunt speciale in felul lor. Si la toate dau tot ce pot ca sa acumulez cat mai mult.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Limba și literatura română pentru că are drept carte de căpătâi... nostimul și răbdătorul ABECEDAR, manual care dă "unora" dureri de cap până la adânci bătrâneți. E interesantă limba noastră căci, dacă ești conștiincios si sârguincios, te ajută sa-ți dezvolți un vocabular academic big grin (ori exagerat de "academic" cum îl au majoritatea de pe TPU laughing ) Apoi, șmecherește... îl pui în practică încorporând în compoziția unor fraze doar termeni elevați. Asta...ca să dai unora bătăi de cap, provocându-i în acest fel să-și mai deschidă și DEX-ul (deh, îl pot folosi doar cei care au "depășit" faza cu... abecedarul, sorry)

| dracu14 a răspuns:

Istoria
pentru ca imi place

| TheStory a răspuns:

Istoria pentru ca istoria ne reprezinta, spune cine suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materie..de la scoala?
e geografia pentru ca am intele-o dintr-a 5a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba engleza, pentru ca e foarte frumoasa.
Of, romana asta, suna de parca am face gargara cu muci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza :X pentru că am o înclinare spre această limbă şi am înţeles necesitatea cunoaşterii limbilor străine în ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Literatura română sau psihologia, una din ele, îmi folosesc imaginația să scriu eseuri, iar la cea din urmă, învăț cum să relaționez mai bine cu ceilalți.

| CryChristiAN a răspuns:

Pai... hm
Din punctul meu de vedere, matematica este foarte frumoasa. Pur si simplu ma atrage. Stii ce spune Grigore Moisil? '' matematica nu inseamna calcul. Calculul este facut de catre masini de calcul. matematicii ii apartine FANTEZIA, IMAGINATIA, DEMONSTRATIA''
Bun, in al doilea rand, ai pus ''materii'', deci e la plural asa ca o sa pun mai multe.
Tot niste materii care-mi PLAC LA FEL DE MULT sunt fizica si chimia. De ce? pentru ca sunt ramuri ale stiintei ce presupune rationament bine determinat si concrect. Chimia se aseamana cu psihologia mai mult. De ce? Psihologia studiaza, dupa cum reiese si din nume, psihicul speciei respective, iar chimica NU FACE DECAT sa STUDIEZE relatiile atomice ale uneia sau mai multe substante ( relatii intre atomi prin punere-n comuni de electroni, ''comportamentul'' electronilor s.a.m.d.).
MDa... a da, si fizica o materie foarte frumoasa. Multi spun ca fizica este grea. De ce? Pentru ca n-au ajuns s-o ''guste'' pe toata. Fizicii ii apartine si ei tot gandirea, si rationamentul. Poti sa gandesti logic. DIferenta dintre fizica si matematica este ca, matematica presupune calcul, dar intr-un mod fantezist, pe cand fizica inseamna nu numai calcul, dar este bine determinata si de premise si concluzii ce trezeste pasiune. De ce trezeste pasiune? Pentru ca aproape totul este explicat de rationament fizic.
In opinia mea, pot spune ca domeniul cuantic ma fascineaza foarte tare. Ce este domeniul cuantic? Este lumea particulelor, in esenta ei, niste ' entitati care populeaza spatiul INFINITULUI MIC.

Dintr-un alt punct de vedere, si limba romana mi se pare o materia pe placul meu.De ce? pentru ca inveti sa-ti exprimi opiniile si sentimentele intr-un mod concrect, clar si punctual. De ce este importanta? Pentru ca fara modul de exprimare produs,( daca vrei sa-i spui asa) nu poti nici sa ''parcurgi'' un demers de gandire pe domeniul real. In plus, aceasta limba (latina) este specifica STatului roman.

Hmm. ar mai fi si religia. A da. DIn al doilea punct de vedere al meu, religia este ''stiinta pentru Adevar''. De ce? pentru ca ne apropie atat de mult de Creator intrucat iti trezeste interesul si dragostea fata de Acesta.
Cele 3 ramuri in jurul careia, pot spune ca se-''nvarte'' viata : stiinta, religie si arta. A da, frumoasa arta.

De-asemenea iubesc foarte mult franceza. Stiai ca este limba cea mai asemanatoare cu a noastra. Ambele limbi ( romana si franceza) sunt tot limbi de origine latina.
Stiai ca: '' Le francais est la langue du l'amour''?big grin

Mda. sanatate si o seara buna! sarbatori fericite!

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pardon! Scuze greselile de ortografie. Trebuia ''concret''. OFfff, stii vorba :'' graba strica treaba''.

| TheKillerOfKillers a răspuns:

Limba romana pentru ca avem o profesoara care ne explica pine si nici nu prea este exigenta(cu cei care invata) si pentru ca imi place. Nu exista un motiv anume. Si mai imi place limba engleza tot la fel.

| Alexandru98 a răspuns:

Materia cenușie
pentru că el gândeștelaughing

| alinadianaaa a răspuns:

Matematica pentru ca e foarte interesanta si frumoasa daca o intelegi.

| TheSmith a răspuns:

Am preferat limba romana(imi place sa citesc) si geografia! de ce? pentru ca m-au atras...

| para001 a răspuns:

Sportul

| Timeea2001 a răspuns:

Limba romana

| tsunami11 a răspuns:

Geografia pentru ca-i cea mai usoara.

| akadeaa a răspuns:

Mie nu-mi place materia, imi place antimateria.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Limba engleza(imi place aceasta, e foarte interesanta, si profesoara e super), geografia(am avut un profesor super inca in clasa 5-a si de atunci imi place), matematica(imi placea geometria mai mult, dar acum ador algebra:integrale definite, nedefinite, limite, logaritmi).

| Alexandra_Aly_1997 a răspuns:

Sincer mie imi place romana.Pentru ca este limba noastra si pentru ca e foarte usoara daca iti place big grin si tine'ti minte nu trebuie neaparat sa-ti placa matematica, romana, istoria....ca sa ai note mari trebuie sa le inveti pe toate in aceeasi masura! big grin