| DenisaElena202345 a întrebat:

Ce materii se fac la postliceala, specializare educator-învățător?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu să se numească postliceală sau să existe un profil și la postliceală.

Specializarea învățător-educator se urmează ori 4 ani la un liceu cu profil vocațional ori la facultate, de obicei sub denumirea mai simplă de PIPP. Poate este și în cadrul unei postliceale, dar eu până acum nu am auzit.

Îți spun astfel ce am făcut noi la liceu, cu acest profil : în primii doi ani cam toate materiile care se făceau și la generală, dar și practică, noi făceam un semestru practică pe la grădi și celălalt semestru la primar. De asemenea an de an făceam și pedagogie sau sub altă denumire dar o materie era din această ramură a pedagogiei. Apoi din clasa a 11 a ni s-au eliminat orele precum chimia, fizica, biologia din orar și ni s-au adăugat științe, tot din a 11 a ni s-au adăugat pentru fiecare materie care se preda și la primar câte o oră de metodică. La metodică te învăța tot demersul didactic, cum să predai și să aplici educația.
Fiind profil vocațional, făceam și muzica și sportul. Nu știu la alte școli, dar la a noastră am dat până și teste la educație fizică.

La o postliceală dacă ar exista, probabil s-ar face mai comasat totul, doar pe materiile care se predau la primar (cum ar fi română, matematică, științe, desen, muzică, istorie, geografie, nici aici nu scapi de pedagogie șj metodică și psihologie dar și practică).