| Deiiiuu a întrebat:

Ce materii se fac la liceul pedagogic - profilul educator-invatator?

Răspuns Câştigător
| euuuuuuu6 a răspuns:

A. si am uitat sa iti zic... cred ca doar din toamna asta daca mergi a9a vei primi diploma de invatator-educator. In ultimii 3 ani era denumirea de instructor animator...

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai faci cam aceleasi materii ca la un liceu teoretic obisnuit dar unele materii se scot si in locul lor faci obiecte specifice profilului si liceului tau...de ex:practica in pedagogie etc.

| maduts a răspuns:

Mate de 2 ori pe saptamana, chimie, fizic, romana, pedagogie, desen, psihologie, si toate celelate materii pe care le-ai facut in clasa a 8 a

| TicTacUser a răspuns:

Soro.big grin.:*. Deci filologia (te bazezi foarte mult pe romana si limbi straine.happy ) faci mate doar primii 2 ani si apoi scapi.big grin. funda?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studii de 4 ani.

Materiile sunt cele obisnuite, dar ai mate de 2 ori pe saptamana si dai teza (apoi e teza la limba romana, limba straina si la pedagogie); chimie si fizica pana intr-a 12a;

Incepand cu cls a10a faci practica pedagogica (predai elevilor prescolari si scolari mici -gradinita si clasele 1-4 -vei fi asistata la ora de catre profesoara ta de pedagogie, de invatatoare /educatoare si ocazional de un profesor a carui materie predai in ora respectiva).

La desen ti se va preda teorie, dar veti face si lucrari practice (icoane pe lemn, picturi pe sticla, desen pe duplex -un carton cam cat 10 pagini A4-, vei reproduce, in miniatura, tot felul de obiecte si animale). Nu te speria, nu este greu daca muncesti!

Despre bac nimic special. Ai de ales intre psihologie si pedagogie.

Inainte de bacalaureat, ai atestatul care consta in depasirea a 3 probe: 2 practice (predare la gradinita si scoala) si una teoretica (ti se da o tema, o abordezi, o prezinti in fata comisiei) ca sa poti profesa in invatamant, trebuie sa obtii la bacalaureat media finala peste 7.

Alte răspunsuri
| euuuuuuu6 a răspuns:

Deci MILI e total pe langa!

Intra-devar faci mate de 2 ori pe saptamana dar teza e la alegere in primul an. Si tot din primul an incepi sa faci practica. Prin cls a 11a predai la gradi sau sc. In schimb faci psihologie (vreo 2 feluri), pedagogie, comunicare didactica, prin a11 management (3 feluri).
Si in rest cele obisnuite... bio, fizica doar in a9a si a10a. Sport de 2 ori pe saptamana. Si la desen nu ti se preda teorie. 2 limbi straine si cam atat. Pot sa iti zic ca e foarte ok si nu ai mult de invatat. Sper ca te-am lamurit. Acum depinde si de liceele Pedagogice din diferite orase (profii).

| Sparklingglamour a răspuns:

Buna. Se face matematica pana in clasa a 12-a nu doar in primii 2 ani, iar dintr-a 11-a chimia, fizica si biologia se fac intr-o singura materie