| Robert4win a întrebat:

Ce medie imi trebuie pe al doilea semestru sa nu raman corigent daca pe primul am avut 4.5?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe un semestru nu poti avea media 4, 5, media semestriala se rotunjeste cu pana la 0, 50 in favoarea elevului, asa ca in cazul expus vei avea media 5.
Daca din calcul rezulta sub 4, 50 vei avea media 4.
Pe sem.II ai nevoie de o medie care adunata cu media de pe sem.I si impartita la 2 sa dea cel putin media 5.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Semestrul NU s-a incheiat!
Să știi că încă mai poți rezolva situația, chiar dacă e învățământ online.
Nu absenta de la orele online, chiar daca ai făcut-o pana acum. Să știi că profesorii au fost îndrumați de către inspectoratul școlar (si de catre director) să fie mult mai îngăduitori (indulgenți) cu elevii lor, deci ai șanse mari să promovezi semestrul I. Încearcă să participi intens la ore si fii activ. Învață lecția la zi și fă-ți temele. Succes!