| Ariana095 a întrebat:

Ce medie trebuie sa ai la FSEGA in primul semestru de licenta ca sa ai bursa de merit? Si care sunt criterile brusei de ajutor social?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Trebuie sa te incadrezi in numarul de burse care se acorda. In general sunt in jur de 5 pe an, pe specializare. in 99% din cazuri vorbim de media 10, dar si o medie de 9, 70-9, 80 ar putea fi suficienta in primul an. Nu e astfel vorba de ''ce medie ai'' ci de pozitia pe care o ocupi. Am intalnit cazuri in care s-a luat bursa de merit cu 9, 50 in primul an (cazul meu de exemplu) si in care cu media 10 nu s-a luat (fiind numar limitat de burse, la medie egala se considera drept departajare media de intrare la facultate pentru primul an, media anului 1 pentru anul 2, media primilor 2 ani pentru anul 3. ). Pentru bursa de ajutor social trebuie ca familia sa aiba un venit oficial (in acte) de sub 600 ron pe luna.