| bogdan133 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a, si am avut media pe primul semestru 9, 11 ( purtare 10 ), pot primi bursa? ( bursa de merit ) nu bursa de ajutor in caz de venituri!

4 răspunsuri:
| Niakit a răspuns:

9.11 este o medie mediocră, iar bursă nu primeşti pentru rezultatul de pe un semestru, ci de pe întregii 4 ani de liceu. Preocuparea ta principală trebuie sa fie studiatul dacă vrei o bursă, indiferent de facultatea pentru care optezi.
O seară frumoasă!

| AliinF a răspuns:

Lol Karmina te auzi? Bursa de merit nu are legatura cu alte burse. Trebuie doar sa ai media generala peste 8, 50 si media 10 la purtare si primesti, trebuie doar sa ai o copie dupa buletin si iti da dirigintele o fisa sa completezi.

| Ramona000 a răspuns:

Pentru bursa iti trebuie media generala 8.5 minim si la purtare 10, dar depinde de scoala, nu la toate scolile s-au dat burse nici la cei cu media 10

| Karmina5 a răspuns:

Depinde... fiecare scoala primeste cateva burse. si daca sunt multi cu medie mai mare decat a ta nu primesti. si nici daca ai alte venituri. adica pamant, case mai multe sau orice din care poti sa produci. :p :d