| AvalohAlyn a întrebat:

Ce nota ii dati invatamantului romanesc(scolii romanesti)? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

5 ( unii profesorii sunt chiar de treaba)
e varza sistemul
inveti o gramada de chestii inutile
nu se compara cu cel din alte tari CIVILIZATE

54 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Invatamantul romanesc este unul dintre cele mai bune din lumewinking. Copiii sunt neputinciosi, multi dintre ei.

| George1510 a răspuns:

Eu i-aș da un 8 pe o scară de la 1 la 10. De ce?! Pentru că din punctul meu de vedere majoritatea profesorilor își dau interesul pentru dezvoltarea copiilor și fac tot ce le stă în putință, iar situația de față (una nu prea bună a acestui sistem) are loc din cauza părinților care fie pleacă în străinătate și își lasă copii în grija te-miri-cui, fie nu au nici cea mai mică idee ce înseamnă să fii părinte (cum să-ți educi copilul, cum să-i interzici anumite lucruri etc.)

| Nirvanaaa a răspuns:

7 (ca sa faci ceva in viata trebuie sa inveti mult si prost si ajungi un zombie mergator) plus ca ma certam cu parintii ca stateam pana la 2 noaptea sa imi fac temele sad

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Sper c-ai fost ironic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Specific romanului sa invete mult si sa nu ii trebuiasca la nimic. pana si profesorii spuneau ca mai mult de jumatate din ce invatam nu ne folosea la nimic, dar lasa ca "copii sunt neputinciosi" laughing

| Celcareajuta a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Adevarat! Sistemul e de nota 10 happy Te invata exact ce ai nevoie in viata, ori poti sa te descurci singur, ori ai incurcat-o.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai fi invatat suficient, ai fi evitat cacofonia si ai fi pus 3 de i la copiii.
ce inveti tu la scoala si nu iti trebuie la nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru George1510):

Parintii pleaca in strainatate sa asigure o viata mai buna copiilor lor, nu pleaca ca asa e la moda. stii tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu am mai fost in ROmania la scoala de 7 ani asa ca nu am specifice sa iti dau ce invatam aiurea in plus. imi amintesc doar ce spuneau profesorii, mai ales cei de matematica si fizica

"Daca ai fi invatat suficient" ce e chestia asta la voi laughing daca stii sa scrii corect va credeti toti Einstein. incep sa cred ca doar cu asta ca puteti lauda, cine stie

| Drolja a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Endoryus e doar analfabet, nu trebuie să îl cerți acum...

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Artizanul, vorbesti prostii...

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce iti dai cu parerea despre invatamantul din Romania? tu nici macar nu inveti aici, n-ai de unde sa stii cum e.
Pana in clasa a 8-a trebuie sa stii din fiecare materie cate putin ca sa poti alege mai departe la liceu profilul ce te reprezinta.Normal,copilasii dispretuiesc cu toata inima temele pentru acasa,dar toate adunate te formeaza ca om.
Nu-i o problema ca deprinderile tale sunt realiste,trebuie sa cunosti si istorie, geografie, biologie, psihologie, etc.Toate adunate te formeaza ca om si iti confera un anumit mod de gandire.
Invatamantul romanesc este foarte bine gandit si foarte exigent, dar totul depinde de copil. Daca boracul uraste temele si sa invete, nici daca stai cu lopata la capul lui nu va da randament.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Repet,daca nu va plac temele pentru acasa si modul exigent de predare mergeti la sapa, la lopata, dar nu poti sa reusesti ca om daca nu cunosti din fiecare cate ceva.
Un invatamant bun pentru voi se rezuma la doua ore de scoala pe zi cu cate 30 de minute pauzalaughing, fara teme, fara invatat.

| SergiuBoss11 a răspuns:

N-am nimic cu el si nici cu ceilalti copii, dar nu poti judeca invatamantul romanesc dintr-o perspectiva puerila si tolomaca."imi dau multe teme bulangiii si sunt prea multe ore.invatamantul romanesc e de rahat"

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Sincer,Sergiule,la ce iti trebuiesc in viata niste inductii matematice, matrici si toate formulele alea aberante si inutile de la matematica? Pentru ce imi trebuie sa stiu sisteme si teoria lui Peste Prajit? Ecuatii, inecuatii si alte bazaconii...matematica aproape toata, e INUTILA! Parerea mea.Inafara de faptul ca te invata sa calculezi si sa numeri, matematica e inutila si totusi e pastrata la rang de cinste si mare importanta in invatamantul din Romania si din lume.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Am zis eu asta?
Invatamantul din Romania e varza, la pamant! Uita-te cati au au terminat o facultate, 2, 3 etc si sunt vanzatori la KFC. Cu ce m-ar ajuta sa invat atatea chestii inutile si sa ajung vanzator la KFC?

In Romania nu se pune accentul pe comunicarea dintre elev-profesor. De exemplu: In Italia un elev striga profesorul pe nume gen signora sofia etc.

Daca n-ai fost niciodata intr-o TARA CIVILIZATA, nu incerca sa spui prostii, putem continua discutia asta pana maine, dar n-are rost.
In Romania orice ai face n-ai cum sa fentezi sistemul asta de rahat, asta e.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

AlanTigerOfAtlantic,matematica iti dezvolta o anumita logica.Chiar daca sunt grele unele exercitii si plictisitoare,iti formeaza mentalitatea si modul de a lua decizii in concordanta cu o logica bine definita.Da,ce-i drept, nu-ti vor trebui ecuatii si inecuatii, dar rezolvandu-le, tu castigi mai mult decat a cunoaste solutia ecuatiei.
Poate ti se pare bizar ce zic eu acum, dar am dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

"Normal,copilasii dispretuiesc cu toata inima temele pentru acasa, dar toate adunate te formeaza ca om." da ce bine ma cunosti tu, ptiu sa nu tedeochi, deja m-ai citit tot. laughing revenind, eram copil model nu avea probleme cu temele mai Einstein dar cand ti se da atata de multe ca si profesorii sunt de acord ca nu te ajunta la nimic, asta trebuie sa spuna ceva, nu crezi? stii, multe prostii care le invatam spuneam profesorii " asta iti va trebui asta iti va trebuii " dar majoritatea nu mi-a trebuit la nimic. cand eram si eu la liceu, da, tot ce am invatat acolo mi-a trebuit dar toata prostia din 1-8 nu prea

" Daca boracul uraste temele si sa invete," din nou, sper ca vorbesti in general si nu de mine ca nu ma cunosti sa iti permiti sa spui asa. bafta

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

N-ai mai mult de 15 ani.
Ce legatura are invatamantul cu ofertele de munca din Romania? Ai un mod de gandire eronat, nici macar nu stii ce e varza si la ce se rezuma invatamantul romanesc.

Unde este respectul fata de profesor daca il strigi pe nume.Eu chiar daca as fi presedinte de tara, tot i-as spune profesorului pe care l-am avut dvs.Chiar si lucrul asta tine de educatie,politetea.

Da, ai dreptate, n-are rost, dar nu pentru ca n-am fost eu intr-o tara civilizata, ci pentru ca esti tu mic si inca nu gandesti cum trebuie.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am generalizat, dar te-am inclus si pe tine pentru ca si tu pari un copil. spune-mi o materie din clasele 1-8 care nu ti-a folosit niciodata.
Cand veti intelege, copii, faptul ca fiecare firimitura de cunoastere, indiferent din ce ramura face parte este importanta, sper sa va ganditi la mine si la ceea ce incerc eu sa va explic aici.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

E SI LOGIC CA ARE LEGATURA, doamne... ce gandire oribila ai,

Pentru ce inveti? Nu pentru a avea o sluja? Cu ce m-ar ajuta pe mine sa invat despre viata sexuala a lui Stefan cel Mare? Daca voi ajunge un vanzator la KFC, cu o facultate?
Stai linistit, n-am 15 ani.

In legatura cu "respectul" Domnule, Pingustruila. Acolo se pune accentul pe COMUNICARE, cand spui pe nume profesorului e o mai mare comunicare intre elev-profesor, elevii au ocazia sa-si spuna parerile, opiniile in mod deschis cu profesorul nu ca-n Romania :" Intra profesorul, buna ziua, astazi va ascult si va predau" nimic altceva, ti se pare normal? Mie nu, ramai la opinia ta de comunist. Acolo toti elevii au ocazia sa-si cultive talentul, sa si-l descopere, etc! Nu ca in Romania, poate un elev nu-i bun la matematica acolo nu-l obliga nimeni sa invete peste puterea lui, fiecare este liber sa se axeze pe ceea cei place iar la sfarsit sa practice o meserie pe care a ales-o din placere. Dar, ma rog. e ca si cum i-as explica unui om de la tara ca dumnezeu nu exista. Ok, papa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Religie, muzica si desen. nu mi-au folosit la nimic. religia la nimic, pentru ca nu trebuie sa am vreo credinta sa ma port ca un om, fata de "religiosii" care fac ceva bun doar de frica nu pentru ca asa vor. muzica si desen chiar la nimic. chiar daca nu consider sportul o materie tot a fost mai de folos ca cele de sus, aveam grija de corpul meu, sanatatea mea.

cat despre celelalte materii, cum am zis, prea mult. mult si prost

"u pari un copil. " laughing daca si eu par un copil, e mai bine sa o las balta aici ca pierd timp degeaba, mai maturule mai. numai bine!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Ce ofensiv esti, dar intr-un mod tolomac si amuzantlaughing.

Cu educatia pe care o primesti in Romania, poti fi sef de firma in Italia, dar in Romania, unde tara e saraca nu poti face foarte multe.Stii care sunt cei mai buni doctori din strainatate,fizicieni,matematicieni? romanii! Nu condamna invatamantul pentru ca nu-ti gasesti tu o slujba.
Parca ai fi borac din ala de aristocrat cu peruca alba din secolele trecute.
"Haide,iti aduce mami o gogosica?"
"Ai grija,nu te da prea tare pe calut,nu vreau sa te suprasoliciti."

Numai atunci cand esti pus sub presiune iti poti intrece limitele,in cazul nostru, presiunea studiului.

Daca Dumnezeu nu exista, inainte de bing bang ce a fost?laughing
Ai idei preconcepute si foarte tolomace :"Sunt prost, dar nu e vina mea, ci a invatamantului"

| valeriu1900 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Pe o scara de la 4 la 10 nu?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

In orele de muzica si desen, te recreezi, te eliberezi de presiunea celorlalte materii importante.chiar si acestea au importanta lor.
Nu te forteaza nimeni sa crezi sau sa nu crezi in Dumnezeu, dar ca sa poti crede sau nu in el, trebuie sa stii cine e, ce reprezinta ce a fost in trecut.

| nlko a răspuns:

Majoritatea profesorilor sunt de treaba.
Mie mi se pare ca fiecare materie are si ea un rost acolo, si chiar daca nu are... pana la urma scopul scolii e sa iti antreneze creierul.
Partea proasta e cu pusul notelor.De exemplu: cineva are un profesor dur (trebuie sa se chinuie ca sa primeasca o nota buna ), dar altcineva are un profesor deloc pretentios, care pune la toti 10.Sau mai e si cazul in care profesorul pune o nota, dar dupa aceea sosesc parintii la scoala ca i s-a stricat media copilasului. (In special la 5-8). Ma rog, unor profesori le e prea mila... si pun note bune doar asa ca sa nu strice media pentru liceu.si de fiecare data cand se pune problema toti zic ca e vina sistemului, dar nimeni nu se opune.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Esti atat de oribil, ai o gandire atat de primitiva :( Te rog... sa citesti asta
http://www.gandul.info/......3-14503286
dupa sa-ti dai 2 palme si mai important sa nu-mi mai raspunzi.
In concluzie, esti un comunist prost. Dar, e ok. E vina invatamantului ca esti asa de prost.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru valeriu1900):

happy probabillaughing
Pacat ca trebuie sa ma cert cu domnul Pistruila sau cum il cheama.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Stii care este obiceiul tontului? Atunci cand n-are un argument, un raspuns concret sa insulte.Eu intotdeauna am fost subliminal. Oricum,numai masina pe care o am(am reusit sa mi-o cumpar cu propriile puteri) iti cumpara toata casa si terenul si ogoarele,tot, micule tolomac.
Sunt mase intregi de tontalai care au aceste idei preconcepute.Zi, ba, pe vremea comunismului murea cineva de foame? Nici macar nu cunosti semnificatia comunismului. Spui si tu ce vorbesc ai tai prin casa, care la randul lor n-au prea multa cultura fiindca au avut aceleasi idei despre scoalalaughing. Copiii tai la fel...